Родители и деца

Паричен надомест за прво родено бебе

Страна 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by rich_bitch1 on 11.09.08 19:22

Женски ме интресира дали од социјално даваат нешто за бебето откако ке се породи мајката.За порано знам даваа торба внатре со бебешки работи а сега како е?Исто вчера нешто кажуваа за тоа дека ке се даваат по 5000 ден месечно за невработени мајки ама законот ке настапил на сила после 1 јануар.е не разбрав дали тое ке важи само за бебинја родени после јануар.ако може некој да ми даде подетална информација и каде да се обратам за повеке информации?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20168
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by betavitevit on 11.09.08 19:28

rich_bitch1 напиша:Женски ме интресира дали од социјално даваат нешто за бебето откако ке се породи мајката.За порано знам даваа торба внатре со бебешки работи а сега како е?Исто вчера нешто кажуваа за тоа дека ке се даваат по 5000 ден месечно за невработени мајки ама законот ке настапил на сила после 1 јануар.е не разбрав дали тое ке важи само за бебинја родени после јануар.ако може некој да ми даде подетална информација и каде да се обратам за повеке информации?
Јас сум од општина Аеродром-Скопје.Кај нас 5000ден даваат цела оваа година(имам внука која се роди во февруар и и доделија 5000ден.).Документи се поднесуваат во општината.
Е сега немам поима за другите општини.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 18939
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sandra_Anja on 11.09.08 20:17

Socijalen paket mislam deka veke podolgo vreme ne davaat.
A, sto se odnesuva za aktuelnive socijalni paketi, toa vazi za zivorodeni bebinja od 1 januari 2009, i mislam deka samo za opstini kade prirodniot prirast e pod 2,1 procent, a ne za site. Izvini, ne sum sigurna, nemam obrnato posebno vnimanie. (Ama ti pomognav:))
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19707
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by georgina on 11.09.08 22:01

rich ова ти е прво бебе? Ако тие мислам дека даваат еднократен паричен надоместок. висината зависи од месечните примања на родителите. Ако ти е второ не даваат еднократна помош, давале дури за третото дете. А тоа со месечниот надоместок е дури после 1 јануари 2009 и само ако живееш во општина со низок прираст.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18635
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Nate_David on 11.09.08 22:08

da nie za prvo bebe zedovme 3500 mislam ili 3200 ne se sekavam so otpusnata lista od bolnica se podnesuva so drugi raboti na pr; ako soprugot ti raboti potvrda od nego deka e vraboten i kolkava plata zema i od tebe ako se prijavuvas vo trudot ili ako si osigurana so rabota zavisi i potoa treba dokument za zadeno zemjiste zivealiste taka nekako bese ke ti kazat tamu...vazno zemas nekoj dinar
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18979
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by vesna velkova on 11.09.08 23:08

ние земавме 3500ден. ама додека ги собравме сите документи ми се смачи.треба извод за бебето лична карта на родител потврда од УЈП за поседување имот потврда од работа за вработени или од завод за вработување за невработени и барање да пополниш тоа го даваат во општината кај што поднесуваш.мислам дека е тоа и се чека 2-3 месеци додека ти стигнат.А паричниот износ зависи различен е во секоја општина.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18826
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Misticia on 11.09.08 23:19

да во кисела вода ми бараа невозможни документи за 3000 ден
додека одам и бт и струга по документи ќе ги потрошев па не ги зедов
имаше 2 месеци рок

а замисли на потврдата од гинеколог пишува пациентката е 9ти месец значи и следува парична помош

само некој на крај година брои колку бебиња се родиле а колку успеале да извлечат пари па остатокот се дели на тие што ги бараат документите
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18948
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by vesna velkova on 11.09.08 23:26

е да треба и потврда од матичен гинеколог дека си првородка.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18826
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by baby24 on 11.09.08 23:31

RB i jas imam slusnato za toa deka mesto onaa torbica so rab za bebeto sega se davalo paricen nadomestok e sega kolku neznam tocno.Znam na mm kolega pred nekolku meseci zena mu se porodi i mu kazal deka zemale sega ne me fakaj za zbor okolu 3000 den, e sega koi dokumenti se potrebni i jas veze neam ama ke mora da se rasprasam i za mene isto.Ako neso doznaam odma te informiram.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18958
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by vecki on 12.09.08 0:14

jas rodiv tri i nisto ne zemav a koga se porodi snaami bratmi otide da vidi sto dukumenti trebaat koga izracunavme 2800den a davale 3000 i toa po dva meseca
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20575
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by sonjamfk on 12.09.08 14:57

nas ne ni dadoa paricen nadomest za bebusot iako ni e prvo bidejki sme zakasnile so davanjeto dokumenti, a sto se ne baraa za da ti dodelat 3.000.00 den. ni rekoa 2-3 dena zakasneti ne vi sleduva tuzete ne. za tie pari da tuzis , pa poveke ke te kosta tuzbata od doatokot. a opstina aerodrom im dodeluva na site deca novorodeni po 5.000.00 den, a i toa ne go fatvme za malku. neka se zivi i zdravi toa e naj vazno.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 19403
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by biljanag on 12.09.08 16:01

e nie vo rokot dadovme dokumenti ama dzabe sme imale firma pa sme bile bogati hihihi
samo da vidat smetka od banka ni dinar na nea plata nema a tie ne vi sleduva!
ama neka mi e zdrav i ziv i bez niv pominavme!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20352
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by sonja28 on 12.09.08 17:44

ние поднесовме документи навреме, вработени сме и јас и мм и ни дадоа околу 3000 денари( лани септември) наместо таа торбицата што ја давале на времето. Да, има собирање бааѓи документи.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18606
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 15.09.08 20:47

земаш еднократно околу 3000 денари ако се двајца вработени, ако е еден вработен тогаш земаш и повеќе.

Е сега со новиот закон сите нови бебиња кои ќе се родат после нова година ќе се дава цела година околу 5000 за прво, 8000 денари за второ, и 16000 за трето...така сум слушнала не ме фаќајте за збор мозда грешам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20911
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by baby24 on 15.09.08 21:20

A moze li da mi nabroite koi se dokumenti se potrebni za ova poleka da si gi pribiram barem.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18958
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 15.09.08 21:41

ух колку што се сеќавам

извод од бебето
отпусна листа
потврди од работа за двајцата
колку плата земаш исто бараат-рекапитулар мислам
фотокопии од лична карта

незнам дали сум запамтила добро
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20911
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Бети on 15.09.08 22:07

Бараат и од УЈП потврда за приходите за двајцата родители и потврда од гинекологот за “степен на бременост“ така мислам дека се викаше
avatar
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 95
Age : 36
Локација : Скопје
Поени : 18737
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 15.09.08 22:35

тоа од гинеколог мене не ми бараа?? или сум заборавила

пс. овој аватар со мачево ептен ме буни, секој втор член го има аххахаахахах
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20911
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by rich_bitch1 on 10.10.08 19:00

ние ги поднесовме потребните документи и ке земеме 4000 ден,ни рекоа дека за еден месец по пошта ке ни стигнат
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20168
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by baby24 on 11.10.08 14:01

rich_bitch1 напиша:ние ги поднесовме потребните документи и ке земеме 4000 ден,ни рекоа дека за еден месец по пошта ке ни стигнат
Rb a sto dokumenti trebaat aj nabroj mi gi ako pamtis.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18958
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by rich_bitch1 on 12.10.08 12:47

васе дадовме фотокопии од личните карти,од венчаницата,зедов еден документ од гинекологот кој ми ја водеше бременоста дека сум првототка,извод од бебето,и ако не се лажам потврда од завод дали си вработен или не
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20168
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by mama on 16.10.08 17:56

Кај нас за првото дете ти даваат 4060 денари.Истите документи и ние ги поднесувавме, а парите ни ги донесе поштарот на врата.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19275
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Платата при породилното отсуство

Пишување by Maja on 24.10.08 9:36

Уште малку ќе останам на породилно, па би сакала да ве прашам што се случува со платата при породилното отсуство. Дали ја исплаќа фирмата/институцијата кај што работам или социјалното...Имам нешто слушано 80% од вкупната плата (незнам дали е со храна и превоз или без...), каснела платата.....Како оди целата процедура? Треба ли јас некои документи да бркам? Кај се подигнува платата? ....
Какви се вашите искуства?
Ви благодарам многу
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19458
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by STAR * on 24.10.08 9:39

Маја јас како што имам информација на крајот од породилното ја добиваш целокупната сума наеднаш, не знам може не сум баш информирана а и мене добро ќе ми дојде објаснување за сестра ми.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19560
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by beti 24 on 24.10.08 9:51

Не е одеднаш треба да даваат секој месец, но они ги даваат за два три месеци заедно, и тие пари ги дава државата а не работодавецот.
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот