Родители и деца

Љубов - врска - брак

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Kikic on 12.10.08 20:53

nie bevme vo vrska godini razmisluvavme na tema zaednicko ziveenje arno ama ziveeme na 5 min peski odalecenost taka da nemavme potreba sega sme veke 6.5 godini vo brak i mnogu ni e ubavo
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19185
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Emi on 12.10.08 22:09

Долга врска.....мојата беше предолга, оваа година ќе славиме 11 години од кога сме заедно, го запознав на мои 14 години хехехехехехехеехех
На почетокот беше детска љубов, бегање од часови за да бидеме заедно, потоа тој отиде во војска а јас го чекав 9 месеци.
Не живеевме заедно ни еден ден, кај него отидов откако дадовме збор, од кога се веривме.
Мислам дека неможам да кажам што е подобро кратка или долга врска, па јас и сум немала друга хахахахахахахахаха


Kinky напиша:
Vrska i brak se razlicni ko nebo i zemja.
точно најточно, се се менува, убаво е и едното и другото ама е многу поинаку,
ние сме две години во брак, а 11 се вкупно заедно, убаво ни беше и кога
бевме слободни ко птици, ама и сега преубаво со мало праснце покрај насflower
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Freya on 12.10.08 23:48

Go delam mislenjeto so vas deka razlikata megu vrska i brak e epteeeen golema, vo brakot se menuva i mazot i zenata, i toa e normalno zasto se srekavaat so obvrski i so problemi koi gi nemale vo vrskata.I moe mislenje e deka so tekot na vremeto ljubovta (ama bas onaa zrela ljubov, ljubov vo pravata smisla na zborot) dobiva na intenzitet a strasta( zaljubenosta)pocnuva da gubi na intenzitet so tekot na vremeto (i ne sakam nekoj pogreska da me sfati, velam deka gubi a ne deka se izgubava nacelo)[/i]
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19300
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Kinky on 13.10.08 11:33

Freya, ubavo go kaza ova:).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Nate_David on 13.10.08 11:44

taka e Freya potpolno se soglasuvam so tebe
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 19244
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Mimi on 13.10.08 11:50

Убаво е да се проба заеднички живот пред бракот. Така партнерите подобро се запознаваат. Само секој неуспех (враќање дома кај родителите) отвара многу муабети. Заедно е убаво да бидат и во брак, барем една година пред да се роди детенце (ако го планираат). Процентот на разводи е најголем во првата година, па ако има и дете веднаш, уште е потешко. Во секој случај брак и врска (со заеднички живот), се различни. Ако во врската не ти чини, ќе си ги собереш работите и си одиш. А во брак ќе размислиш неколку пати пред да направиш таков чекор.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by avanturistka on 13.10.08 12:00

i jas se slozuvam deka razlikata megu vrska i brak e golema megutoa seto toa go pravat samite obvrski vo brakot,normalno ne e isto koga si kaj mama i tato i oni se grizat za se i obratno koa sam treba,normalno da se grizis za svoeto semejstvo i eden kup obvrski.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19290
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by nevena on 22.10.08 15:56

se slozvam so hajdi,za da zivees zaedno barem da ja ozvanicis vrskata,vo vrska sum 2god i 4 meseci,recisi po cel den sme zaedno ama mislam za zaedno ziveene barem vridba.
avatar
nevena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 32
Локација : Bitola
Поени : 18520
Registration date : 2008-10-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by maskoe on 22.10.08 16:07

Pred brak so mm ziveevme zaedno skoro 6 god i ljubovta ne ni izgubi na intenzitet.Mislam se sakame sekoj den se poveke.Osobeno sega koga cekame bebence.A inaku razlicno ni e samo toa sto sega ziveeme vo drug grad.A moze i podobro vaka barem ne ni e nikogas dosadno.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 35
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 18596
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Juni08_Andrea on 22.10.08 18:31

Posle 6 meseci vrska resivme da se preselam kaj nego i zaedno da ziveeme.za mene e isto i koga ziveevme kako decko i devojka i sega kako maz i zena.sekogas sme se grizele eden za drug kako i sekoj koj zivee vo zaednica.za mene nisto ne menuva toa sto sme se potpisale na papir.vazna e ljubovta,slogata ,razbiranjeto ,pocitta ...
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20169
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by tinyyy on 22.10.08 21:29

Ние сме заедно 3 ипол години а веке 2 ипол живееме заедно и супер ни е, па за понатаму ке видиме.И споед мене заедничкиот живот пред брак е во ред, така поминувајки повеке време со човекот што го сакаш , дознаваш за него многу повеке работи и знаеш дали тој ти одговара или не.
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 33
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 18588
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by viktorija on 23.10.08 10:51

Jas so MM vo vrska bevme 3 godini i potoa stapivme vo brak.Vo brak sme 7 godini ,se sakame pocituvame,no otkako se porodija nasite dve princezi nasata lubov e svrtena kon niv za nas dvajcata se pomalo vreme imame da si posvetime.
avatar
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 39
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 19240
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Lidija Angelevska on 03.11.08 2:52

јас и мм бевме релативно кратко во врска некој месец бевме послободни и имавме повеке време за нас а од кога се родија децата многу малку време има за нас
avatar
Lidija Angelevska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18469
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by aneta on 03.11.08 7:47

Nie sme 5 godini zaedno do sega prvite 3 i pol godini bevme vo vrska no bevme po celo vreme zaedno.Bidejki ziveevme do isti vlez na isti sprat i toj stalno idese kaj mene zosto jas bev so cimerki,a jas poveke se sramev da odam kaj nego.Po celi denovi bevme zaedno isto kako da zivevme zaedno zosto i spiese nekogas kaj mene.Mnogu gluposti imame praveno dodeka bevme decko i devijka i super ni bese.Posle od koga odlusivme da se zememe do svadbata ne sedev kaj nego ama posle svadbata se preseliv.Voopsto ne mi bese cudno deka poslednata godina stalno i jas odev kaj nego.A sega si sme sami daleku daleku od site i super ni e.Samo ni fali uste nekoe beblace da ni praj guzva :)pa sega rabotime na toa Smile
avatar
aneta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 128
Age : 34
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 18975
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Brane on 03.11.08 10:46

Jas so soprugot bevme 4 godini pred da se verime.zaedno studiravme vo Ohrid, pa poslednata godina zaedno ziveevme.Ni bese super.Koga se zemavme ne ni bese cudno bevme naviknati. Drugarkite me prasuvaa kako ti e ne ti e cudno. Mene ne mi bese cudno, brzo se naviknav. Mozebi zosto ucev i sredno i fakultet na strana, so poveke cimerki. Se naviknuvas na poveke mislenja mani prebiranja. Jas opravdivam zaednicko ziveenje no samo ako mislis deka toj e vistinskiot, a ne da se izbrzuva, pa posle da se kaes.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by bica on 03.11.08 15:38

јас со мм живеем заедно три месеци...инаку севкупно сме осум месеци заедно некако за брак размислуваме после нова година...ама мислам дека е добро вака прво да се живее заедно па после брак.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Brane on 04.11.08 8:41

Mislam deka koga i odi na nekoja vrska, nema da preci dali se vo brak ili ne.Toa e samo zakonska postapka. A ako ne ti odi vo vrskata i si mislis koga ke ziveeme zaedno moze ke se smeni, mislam deka se lazeme. Taka drugarka mi imase mnogu burna vrska, samo so kavgi i prekinuvanja, pa resija da se zemat,mislejki deka ke se smirat, ama nisto se si po staro, samo sto sega i e potesko da si gi sobere alistata i da si odi kaj mama. Ako ti e so nekoj ubavo, i se soglasuvas, mislis deka mozes da gradis semejstvo, nema potreba da se ceka,5-6godini

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by bica on 04.11.08 14:36

во потполност се согласувам со бране,немора со некој да си 5-6 години па да се земеш....за мене бракот е само папиролошка институција мене и вака ми е добро заедно сме нон-стоп исто како да сме во брак...мене таа хартија ама баш ништо нема да ми смени а пак ниту на мм нешто ке му смени.....оправдувам живеење пред брак....најдобро е кога двајцата можат да бидат 24 часа заедно да си ги видат сите мани и доблести,а не во врска биле 10 години се земале па виделе не си одговараат и оп развод за месец дена....тоа е џабе потрошено време....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by tinyyy on 04.11.08 16:03

Го потпишувам постот на Бица во целост !
avatar
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 33
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 18588
Registration date : 2008-10-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Brane on 05.11.08 10:49

I jas te podrzuvam bica. Samo za nekolku meseci zaedno ziveenje mozes da gi sogledas manite i doblestite i da vidis dali mozes da se nosis so toa. Moja komsivka e so deckoto od 14godini a sega ima 27,i aber nema za mazenje.Kako prvo komsii se, i dvajcata rabotat imaat kuka i zosto cekaat, da se zapoznaat dobro? Ako sakas nekogo ke se potrudis za brzo vreme da go zapoznaes i da vidis dali ti odgovara ne ti trebaat 10 godini

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by bica on 05.11.08 11:10

таквите долги врски или завршуваат со брак или се разделуваат...најдобро е кога со живеењето се запознаваат....секогаш ке имаат нешто ново да си кажат...нешто што ке им биде интересно....нема да им стане досадно и нема да бидат презаситени....јас сум осум месеци во врска со мм а живееме веке три месеци или четири заедно...па супер ни е еве вцера мм си гледа фудбал во дневна јас филмче у спална....а на реклами доаѓа и ми вика е бицо не ми се верува на еден обичен фил се расплакуваш.....замисли да бев дома тој немаше да знае како емотивно јас реагирам на некоја сцена и што воопшто размислувам...вака кога 24 часа сме заедно...знам кога е изнервиран...тажен ...радосен а богами и он ги знае моите реакции...па ако се растажам пробува да ме насмее...секој проблем мој веке е заеднички...па полесно е кога нештата ги споделуваш....а Бог ми дал и прекрасна свекрва.....за се ми помага секој ден се слушаме од работа...па дома се заеднички правиме...ке се вратам од работа масата за јадење поставена...ми вика бицо уморна си ништо да не си пипнала,а и она оди на работа....машина за перење она ...пружање алишта она абе ко керка да сум и.....а и сестра му на мм е ок ко две најдобри другарки сме.....од излегување заедно...пиење кафе...мењање облека до купување....епа живееме пет души во 150 м2 стан и на никој ништо не му фали.....јас сакам да си живеам и со свекрва и со свекор.....важно е да се почитуваме немора којзнае колку да се сакаме...
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Brane on 05.11.08 12:00

Bica samo eden sovet, moze gresam, ama nemoj mnogu da se zblizuvas so svekrvati, zosto akonesto ne se soglasuvate,ili ne daj boze se zakarate, nema da bide kako porano ke te gleda so drugi oci. Jas so svekrvata nemam nikakvi problemi super se soglasuvame, za se si muabetime, mlada e. no so svekor mi e poinaku malku e tvrdoglav i saka se po negovo.i jas se so ubavo, koga ke si dojdam od rabota, mi vikase nemoj da mies so ti tekna sega da cistis odmorise itn... ama ednas nesto ne se soglasiv so nego, malku na povisok ton, i vednas poinaku te gleda, ne moze lesno da pomine preku toa.A so mm kolku da se karaat on mu e sin i veke drugiot den se e zaboraveno. Jas ti posakuvam sekogas da ti e taka i nikogas da ne se karas,


i samo da dodadam deka te podrzuvam deka ne mora da gi sakame samo
malku da gi pocituvame zosto sepak se roditeli na nasite zivotni patnici

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by bica on 05.11.08 12:06

ma ne daleku od zblizuvanja koj znae kolku ama pocit mora da ima mene mi se od golema pomos i svekrvata i svekorot...platite ostanuvaat za nas..nikakva smetka ne sme videle...a i bogami nisto za jadenje ne kupuvame osven nekoe cokoladce...pudigce...gricki...ama sekoja nedela koga svekormi odi na pazar so spisoce site go prakame...epa greota e covek da se pozali....a za ljutenjeto...mislam deka poveke go karaat mm koga ke izleze so drugari i jas sum sama otkolku da mi najde zamerka sto jas ednas mesecno odam poslednata sabota cel den na kozmeticar,pa kafe so drugarki...izleguvam sabajle a doagam poslerucek....i koga ke dojdam mi vikaat ubavo e vaka da se izluftiras...epa Gospod grev ke mi pise ako ne gi pocituvam.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Brane on 05.11.08 12:24

vo pravo si zatoa, i jas mu blagodaram na boga,za nisto ne plakame samo za nas se dvete plati, i za toa molcam gledam da ne prefrlam nisto, da ne se mesam vo nisto. Gledam da gi pocituvam i da ne zboruvam loso za niv na nikogo nisto, a osobeno ne mm, za da ne go povredam nego. Eve tuka na forumot mozeme i da si kazeme kakvo ni e mislenjeto neli.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by bica on 05.11.08 12:34

така е Бране мм ме зеза кога дома после работа ке си седнам на лап топ и си пишувам на форумот....и ми вика ма што правиш...а јас му викам еве со жеништава на форумот афеже си правиме.....мислам дека баш сите си споделуваме мислења,искуства и знаења...форумот многу си го сакам и немо`ам без него...а и сите како да ги знам со години....овде си ја отвараме душичката изгледа најлесно.....така Бране
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубов - врска - брак

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот