Родители и деца

Лекарства во бременоста

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Лекарства во бременоста

Пишување by Lili on 08.09.08 12:13

Девојки имате ли искуство со лекарства во бременоста?Мене ми рекоа да пијам хиконцил,ама ми е страв.Наводно тој не сметал,ама сепак.што би ми кажале вие?Некое искуство?
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18153
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Nene on 08.09.08 12:20

Bratucetka mi koga bese bremena i rekoa samo da pie paracetamol drugi apcinja nikako.Sepak prasaj lekar.
avatar
Nene
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 30
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 18152
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by marina_pp on 08.09.08 12:21

lili jas mislam deka mozi, dodeka bev bremena
piev lekovi sto mi gi prepisa doktorot a ako vo upatstvoto pisuva
deka mozi mislam deka nema opasnost od toa
avatar
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 17795
Registration date : 2008-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Nate_David on 08.09.08 12:59

jas dodeka bev bremena piev kakvi ne lekovi se razbira so preporaka na ginekologot vo vrska so bremenosta,ako ti gi prepisale togas nemas potreba od zagrizenost a za parecetamolot dozvoleno e da se pija no retko i samo po potreba jas obicno nego go piev protiv glavobolka a ako imas gadajne se preporacuva bedoksin.
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18079
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by rich_bitch1 on 08.09.08 17:26

јас два пати качував мн висока температура а еднаш добив и напад на бубрегот и умирав од болки ама лекови никакви несакав да пијам.ми препишаа ампицилин јас не ги земав од таа причина што во првата бременсот без да знам дека сум бремена пиев мн аналгин и др капсули ,на крај имав спонатн и ми рекоа дека мн лекови сум земала.колку беше вистина незнам.ако можеш гледај да поминеш и без нив.бебето е поважно
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by baby24 on 08.09.08 17:32

Lili jas bi ti preporacala da se konsultiras so doktorot,a ako mozes da istrpis i bez apcinja uste poubavo.Sega neznam za sto ti gi dale ama ima nacin i na prirodna baza nesto da upotrebis kako lek ne e se vo apcinjata.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18058
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Kinky on 08.09.08 21:05

Posle 12. nedela e malku pobezbedno da se pijat lekarstva, zasto veke e zavrsena organogenezata na plodot.
Hikoncil i Amoxicilin e edno isto, i mozes da go pies bez strav.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 42
Локација : во земјата на чудата
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by vesna velkova on 08.09.08 23:11

јас во 6 месец кренев температура и исто ми препишаа амоксицилин ги пиев без никакви проблеми.ако ти ги препишал доктор нема причина за загриженост.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 17926
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Lili on 09.09.08 8:57

Da da doktor mi gi prepisa ama ete od taa pricina so znaev deka RB imala problem se plasam da gi zemam.a za izdrzuvanje ne e problem,zasto mi gi dadoa zaradi registriranata krv i leukociti vo krvta!fala na sovetite!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18153
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by biljanag on 09.09.08 10:11

koga bev bremena so ivan imav nastinka i piev paracetamol koj e dozvolen
i ovaa bremenost me fati nastinka koja ja osetiv deka ke bide so pokacena temperatura i odma se napiv paracetamol i polesno pominav se nadevam toa ke bidat edinstveni i nema veke da treba da pijam

aspirin acisal analgin ne se dozvoeni
ginekologot e lekar za sve za vreme na bremenosta!
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19452
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Nate_David on 09.09.08 10:19

nema potreba od strav sekoj organizam e razlicen i sekoj se leci so razlcna terapija sigurno ima pricina stom ti prepisale lekovi i zatoa nema nikakva potreba od strav i zagrizenost jas ete piev lekovi i se e kako sto treba pa so pomin neka e ..
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18079
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by rich_bitch1 on 09.09.08 12:38

во право е нате.не треба да се плашиш,јас напишав и дека не значи дека кај мене тоа се случи баш поради лековите.на докторот како изговор најлесно му беше да ми даде таков одговор.штом ти ги препишал можеш да ги пиеш.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19268
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by desi on 09.09.08 17:26

Lili stom ti gi prepisal doktor slobodno pij gi apcinjata i jas gi piev koga me fatija bolkite dodeka bev vo bolnica tamu mi gi davaa hikoncil i gi piev
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 34
Локација : veles
Поени : 17925
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Lili on 09.09.08 17:28

Pa denes gi zemav,i planiram da gi pijam a posle da napravam pak proverka na urna!Fala na sovetite!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 34
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 18153
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by betavitevit on 09.09.08 19:56

Хиконцилот спаѓа во групата Б лекови кои се дозволени во бременоста-не покажале штетно дејство на плодот кај трудници.
Исто така првите 12 месеци на органогенеза ти се поминати,така да можеш да ги пиеш хиконцилот(амоксицилин).
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 18039
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Janaxxxx on 21.11.08 0:08

Ginekologot e lekar za sve
Ne bi rekla deka ginekologot e lekar za sve vo bremenosta mozebi za nastinki da moze da kaze sto i kako smeete da piete no dokolku se raboti za nekoe poseriozno hronicno zaboluvanje kaj majkata i pred da bide bremena togas e odgovoren stucniot doktor od taa oblast a ginekologot treba da bide informiran normalno.
A i podobro e koga majkata zema lekovi koj se dozvoleni otkolku da ne zema nisto so misla da ne mu nasteti na bebeto no togas se slucuva obratnoto bebeto e vo pogolem rizik dodeka majkata e bona i ne soodvetno tretirana. Na primen zenite so astma tie moraat da prodolzat so svojata terapija i vo tekot na bremenosta bidejki rizikot od steta vrz plodot e pogolem dokolku majkata ne dobiva dovolno kolicestvo na kislorod otkolku stetnosta na lekot vrz plodot. Taka da trudnici ne se plasete sto ke vi kazat doktorite slusaj te gi tie podobro znaat od rekla kazala. Pozdrav
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17703
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Ves on 21.11.08 0:19

JANAXXXX напиша:Ginekologot e lekar za sve
Ne bi rekla deka ginekologot e lekar za sve vo bremenosta mozebi za nastinki da moze da kaze sto i kako smeete da piete no dokolku se raboti za nekoe poseriozno hronicno zaboluvanje kaj majkata i pred da bide bremena togas e odgovoren stucniot doktor od taa oblast a ginekologot treba da bide informiran normalno. [/quote]
A i podobro e koga majkata zema lekovi koj se dozvoleni otkolku da ne zema nisto so misla da ne mu nasteti na bebeto no togas se slucuva obratnoto bebeto e vo pogolem rizik dodeka majkata e bona i ne soodvetno tretirana. Na primen zenite so astma tie moraat da prodolzat so svojata terapija i vo tekot na bremenosta bidejki rizikot od steta vrz plodot e pogolem dokolku majkata ne dobiva dovolno kolicestvo na kislorod otkolku stetnosta na lekot vrz plodot. Taka da trudnici ne se plasete sto ke vi kazat doktorite slusaj te gi tie podobro znaat od rekla kazala. Pozdrav[/quot
Потпис за постов , и уште нешто никако само на фармацевт( чесни исклучоци) без консултација со гинек. и доктор , често тие во аптека само гледаат да ти продадат лек .е кга ќе прочиташ на упатството и ќе им отидеш, твој проблем , требало да си праша докт. пред да бараш.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18377
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by nale on 22.12.08 17:20

Еве еден линк каде се рангирани лековите во категории според ризичноста, па можете и само да одлучувате дали да пиете или не некои лекови http://www.safefetus.com/Search.asp
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 42
Локација : Veles
Поени : 17180
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by lila_mk on 27.01.09 16:57

a propolis kapki stetni li se? mene genikologot mi prepisa postokraj ospenot bidejki imam uzasni bolki vo grloto
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 17831
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Kinky on 28.01.09 1:43

Ne se stetni, koristi gi slobodno, ke ti pomognat sigurno.
Imas vo apteka bebeski propolis, ne mi teknuva sea kako se vikase... da ne tresnam glupost:) najdobro vo apteka prasaj.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 42
Локација : во земјата на чудата
Поени : 18814
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Mimi22 on 28.01.09 1:45

Probaj so PROPOLAID tie se pastili za lizenje na baza na propolis i ne se stetni.Jas i vo doenje gi lizev mi rekia samo takvi moze zatoa sto ne stetat.
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 33
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17505
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Anjuska08 on 28.01.09 12:49

Парацетамол не е штетен во бременоста, а кога имав грип некаде 24-5 недела :( пиев Оспен. Побарав мислења од многу доктори, не бил штетен во бременост.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 17350
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by sanja-ve on 28.01.09 12:50

mozes za grlo da lizes i strepsils
jas eve vtorpat gi zemam i lizam do 3 na den i za 2-3 dena mi se smiri grloto a ne se stetni za vo bremenost
strepsilot gi ima i na baza na propolis
avatar
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 32
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 17275
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by ZZ on 28.01.09 17:23

lekari kao lekari..jedni pričaju jednu priču, drugi drugu, a nekad su im priče toliko različite da nas načisto zbune..

ja sam lično veliki skeptik što se tiče lekova u trudnoći..radim u zdravstvu i prilično se razumem u to i bez obzira što je dokazano da neki lekovi nemaju štetno dejstvo u trudnoći, ja ih nikada nisam pila..što je sigurno, sigurno je..ipak putem posteljice sve što majka unese u organizam dolazi do bebe i odkud ja znam kako to na nju može da deluje..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 47
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19069
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Natalija on 28.01.09 17:28

ZZ i jas ne bi piela ama kako ce bidam sigurna deka za tie 9 meseci ce imam odlicna zdrastvena sostojba. Toa e dolg period i golema e verojatnosta da se fati gri ili nastinka. Primer: Pri teski i neizdrzlivi glavobolki ednostavno e neminovno da se napies apce da se smiris. Jas koga imam glavobolka so nisto alternativno ne mi se smiruva. Pa zatoa velam samo Gospod kako saka taka ce bide.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18007
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Лекарства во бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот