Родители и деца

Мидер

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Мидер

Пишување by bella* on 05.09.08 14:39

Дали користевте мидер после породување?Дали ви помогна да ви се вратни стомакот назад?Каков користевте?
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18948
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by biljanag on 05.09.08 14:47

е за ова ми е криво што не го носев со време слушнав дека не се носи одма туку после некое време ама тоа било за тие со царски рез
јас си имав и онака стомак и во глобала ми остана истиот ама за следниот пат ке знам со време да се стегам изгледа тоа помага и за вракање на матката побрзо назад на место
инаку до пред да останам бремена пак носев мидер гакички се околу 70-100 ден на тезга и супер стегаат
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20352
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by bella* on 05.09.08 14:51

Јас носам од првата недела после царскиот рез,вчера бев на гинеколог и докторот ми рече дека матката ми се вратила на место,ама јас сеуште како да имам стомак (може од салото да ми е) hihi
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18948
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by elena petkovik on 05.09.08 14:52

Devojki neznam koj i kazal deka miderot pomaga da se vrati stomakot? Toj samo stega i vizuelno go namaluva stomakot. Inaku netreba da se nosi mider bidejki koga e stomakot sloboden stomacnite mus. poveke rabotat so samoto dvizenje. Ova e preporaka i od ginekolog i od instruktor po pilates!
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18865
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Emilija on 05.09.08 14:55

Не можам никако да носам, толку многу стега за само визуелно да ми го намали стомахот. Свекрва ми носи затоа што има спуштена матка, ама таа мора да носи и е навикната. Без мидер не може ниту да оди.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19554
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by ZZ on 05.09.08 14:59

ja sam ga nosila posle drugog porodjaja jer je bio carski..pomagao mi je jer sam bila sama, a rana je bolela pri svakom ustajanju..
kad su bolovi prestali i ja sam prestala da ga nosim..

mesec dana posle porodjaja počela sam da radim vežbe za gornje trbušne mišiće, a za dve nedelje sam uključila i donje..
lako se skida stomak uz dobre stare trbušnjake..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19969
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Emi on 05.09.08 22:33

Пробав да носам ама ми сметаше многу, и незнам како може мидерот да помогне за да се намали стомакот, мене после три месеци-тогаш отидов на конторла- матката ми беше со нормална големина како пред породувањето, а стомакот исчезна пополека како изминуваа месеци, а сега откако почнав на работа како да немам стомак, скроз го снема
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20911
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by vesna velkova on 05.09.08 23:09

носев мидер само кога излегувавме негде ама многу многу непридонесува за намалување на стомакот може само кога го носиш а после тоа не.стомакот сам си се повлекува со тек на време.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18826
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by vecki on 06.09.08 0:29

mider nosev odma po poroduvanjeto zasto ne me bolese stomakot koga bev stegnata
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20575
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Zvezdicka on 06.09.08 20:49

Curki jas nosam korset mider sekoj den iako seuste ne sum rodila. Moeto prasanje e do koga vo ranata bremenost moze da se nosi korset t.e do koga ne e opasno po plodot? Sto mislite vie?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19651
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by veki22 on 03.10.08 23:28

jas koga si kupuvav prsluk od prodavnicata do il camino sto e posle kamen most prodavackata mi kaza deka koa ke bidam bremena da odam i da si kupam od kaj nea mider site sii kupuvale od kaj nea i bile mnogu zadovolni neznam koja mu e cenata a prslucite i se prilicno skapi jas go kupiv 2500
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18582
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Zvezdicka on 03.10.08 23:37

Izgleda nikoj nema mislnje ni sovet za mene :(
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19651
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Viktorija78 on 04.10.08 0:00

Ne e dobro da se nosi nisto sto stega, jas si nosev pr. elasticni farmerki prviot mesec, a posle se plasev...Ke se naviknes bez korset, a posle toa stavi go odma ke se soberes pobrzo. Jas staviv posle poragaj i odma go izvadiv, me stagase.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18440
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Juni08_Andrea on 04.10.08 1:16

Mene uste na bolnica posle carski mi stavija pojas.I da vi kazam so nego se osekav posigurno za ranata i polesno mi bese za stanuvanje.Go nosev mozi 2 nedeli posle pocna da me nervira.ovaj bese kako debel lastik.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19904
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by magi on 30.10.08 19:24

Zelenicka stom znaes deka si veke bremena trgni go vednas miderot sekoe steganje moze da ti nasteti.
Inaku i jas nosev mider posle vtoriot den i koga ne go nosev stomakot mi se maese na levo-desno.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18758
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by verce on 30.10.08 19:35

Jas i dodeka bev bremena nosev mider ama namenet za trudnici Eden vo prvite 4 meseci malku po stegnat a drugiot dosta elasticen do kraj na 9 mesec.Misla Zvezdicka deka mozes takov da si nabavis i nosis jas od bugarija go zedov ama ima i kaj nas.Po poroduvanjeto nosem malku eden mnogu mek i elasticena a ne od onie sto stegaat za malku po debeli zeni tie ne se dobri za trudnii i rodilki .Najdete si elasticen mider i super ke vi bide.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19975
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by avanturistka on 01.11.08 12:10

i jas odkoga se porodiv pocnav da nosam mider,od beti metlika zedov i zadovolna sum,sega ne go nosam redovno samo po potreba.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19025
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by tanja_sr on 11.12.08 17:33

jas nemozam da nosam mider nikako.posle poroduvanjeto slusav muabeti od tipot zemi si mider da ne ti ostane stomak, no i da kupam taka ke mi stoi ,nemozam da go nosam.me faka nekoj sklet ,nervoza i odma go soblekuvam. nekako podobro,poopusteno se osekam bez nego.
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18517
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by kokice on 11.12.08 18:32

И јас имам слушано муабети од типот носи мидер за стомакот побрзо да ти се повлече. Ама сеуште немам пробано, а и мислам дека нема да можам да издржам нешто да ме стега.
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Eni on 11.12.08 21:43

Јас се породив пред 40 дена со царски, и од искуство на мајка ми од одма значи буквално одма после породувањето почнав да носам мидер , и верувале или не стомакот веке ми е повлечен , како да не сум била бремена никогаш. Пред да се породам се консултирав со гинеколог и он ми кажа дека нема никаква опасност од носење мидер доколку мидерот е од мек материјал (да не ја надразнува раната)

Тка да ич не се мислете - помага и не е штетен!
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18086
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by PaceStojanovska on 12.12.08 10:21

A me interesira nesto da prasm toa miderite sto se koristat posle porajgaj se specijalni ili obicni mideri ?Me unteresira sakam da si nabavam i jas pa da znam kakov da baram:)Jas pred da ostanam bremena si kupiv mnogu ubav i skap mider od kometmetlika no e so nogavici pa da znam dali moze da go kristam toj i,i da si kupam nov
avatar
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 43
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : super:)
Поени : 18069
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Mama Ane on 12.12.08 10:24

Јас кога се породив си носев појас за кичма што е. уште во болница си го ставив и веднаш ми се повлече стомакот. Неможев мидер заради раната, Инаку Паце мислам дека нема некој специјален мидер, најобичен да е и од природен материјал. Е сега кој колку може да го носи
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by magi on 12.12.08 13:15

A jas pak mislam se do konfiguracijata na sekoja individua i jas nose ama meseto uste mi stoi a za saklet mi e saklet i ne mozam da go podnesuvam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18758
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Eni on 12.12.08 23:45

Има и специјални мидери наменети за после пораѓај од mamadonna ама се поскапи, јас лично користам обичен со ногавици од микрофибер и многу сум задоволна а имам и појас ама многу ми е топло со него.
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18086
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Sanja_Ivana on 28.12.08 14:35

Jas ne nosev mider posle poragaj, a i nemam stomak mi se povlece samo po sebe, taka da kaj site e razlicno, kaj nekoi pomaga a kaj nekoi ne, a nekoi i nemaat potreba od nego
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19468
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мидер

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот