Родители и деца

Бемки

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Бемки

Пишување by Ves on 07.02.09 0:30

Vesne sitni li se bemkite koi ti izlegoa od soncanje , Mene pred tri godini po vratot mi izlegoa mnogu bemki , bea svetli i postepeno potemnea , sega vo bremenost uste potemni mi stanaa .Ama mnogu se sitni ne znam kako bi gi otstranile , gi mrazam , kolku cista koza imav porano .Please pisi sto ke ti kazat za tvoite i ako moze prasaj dali bremenosta vlijae na potemnuvanje i prosiruvanje na bemki.Veruvam tamu specijalistite podetalno objasnuvaat od nasive tuka .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Juni08_Andrea on 17.02.09 16:20

Ves izvini sega duri procitav deka si mi pisala.Denes odam ,pa ke prasam i ke ti pisam sto ke mi recat.Ova e poznat specijalist pa ke vidime sto ke reci za moite benki.Moite sto mi se na grbot i sto mislam deka mi se pojaveni od suncanjeto se svetli i mislam deka tie benki ne ke mozi da mi gi ostarni,ali imam i temni sto mi se od porano i mislam niv treba da gi vidi da ne imam nekoja opasna,pa da ja ostrani.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19174
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Ves on 18.02.09 0:15

Good luck dear , se nadevam nisto strasno i deka site ke se benigni.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18547
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Blagica Spasevska on 23.11.09 17:07

Zdravo aj pomagajte kako se vika toj dermatolog od remedika? Odnapred blagodaram

Blagica Spasevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 39
Локација : Kumanovo
Поени : 15531
Registration date : 2009-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by monabombona on 23.11.09 19:47

Јас имам многу бемки, и тоа некои се во гроздови. Бидејќи во средно, една од нив ја скинав, па ми зарасна, многу често одам на контроли и многу се пазам од сонце. Сум била на преглед и на клиника и во ординацијата на Др. Анчевски, и можам да кажам дека доколку не се прави дермоскопија, одредувањето на типот на бемка многу зависи од искуството на др-от кој ве гледа со голо око или нешто како лупа. Според негово видување, искуство препорачува на кои бемки (сомнителни) да се прави дермоскопија. А за дермоскопијата, се плаќа по анализа, и тоа на Клиника на кожно со картони и упут околу 600, а кај др. Анчевски во ординацијата (инаку не гледа тој, туку некои други др-и) 2500 или 3000 не сум сигурна. Мој совет е пред да одите на преглед било каде, точно да знаете кој лекар ќе ве гледа, затоа што неговото искуство е најважно од се, а дермоскопот може да го прави и (условно речено лаик) бидејќи компјутерски се прави прогнозата и типизацијата.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 16505
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by ilieska on 23.11.09 19:52

aj pisete ve molam za bemkite`.jas imam na okoto na trepkite kako izrastoci se malecki kako koza boja ne znam sto e toa.ne rasnat i ne bolat.

ilieska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 50
Локација : Skopje,Makedonija
Поени : 15532
Registration date : 2009-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Nebo on 23.11.09 20:01

ilieska, mene u Derma medika mi otstranija poveke takvi koza boja izrastoci, ne bemki, papilomi, imav na vratot i pod miski, epten sitni, ama odvratni mi bea
avatar
Nebo
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 16200
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Minamina on 23.11.09 20:13

i jas imam edna bemka koja si raste i mi smeta mnogu, a neznam kade da otidam, preporacete dobar doktor
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 17234
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Misticia on 23.11.09 20:16

ilieska напиша:aj pisete ve molam za bemkite`.jas imam na okoto na trepkite kako izrastoci se malecki kako koza boja ne znam sto e toa.ne rasnat i ne bolat.

јас имав едно прво изгледаше баш така и не растеше
после се зголеми и се покажа како превртена поткожна трепка
и ме исплаши стануваше поголемо, прашав во градска ни рекоја дека ќе ни го отстранат на пластична хирургија дека не е ништо, ама среќа што не отидов само се распука кожинчето и излезе трепката и си заздрави

сепак мислам да си прашаш некој стручен можда било плитко кај мене а и само едно беше
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by kiki-riki on 23.11.09 21:13

Nebo напиша:ilieska, mene u Derma medika mi otstranija poveke takvi koza boja izrastoci, ne bemki, papilomi, imav na vratot i pod miski, epten sitni, ama odvratni mi bea
и јас имам такви, ама страв ми е да ги чепкам, болна ли е постапката, колку чини и се појавија ли повторно (извини милион прашања) ама многу ми се неубави, посебно оние на вратот
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16180
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Janicka on 23.11.09 21:13

Dermoskopija na klinika so upat i kartonce cini 150 denari.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17408
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by adi on 23.11.09 21:41

Jas imam mnogu bemki na vratot,no tie mi se otkako pametam za mene taka da ne mi smetaat.Mozebi na nekogo loso mu izgleda ama jas sum si naviknata na niv.Nekoi mi se nasledni od majka mi i taa ima na istite mesta.Bev vo drzavna na pregled mi rekoa deka se benigni i deka ako sakam mozat da mi gi gorat no neznam tamu sto ama jas ne se sloziv da mi gi gorat.Svekrva mi mi velese da odam kaj nekoj bajac,ama jas ne veruvam deka ke mi pomine od tamu pa ne ni otidov.
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 16306
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Nebo on 24.11.09 10:31

kiki-riki напиша:
Nebo напиша:ilieska, mene u Derma medika mi otstranija poveke takvi koza boja izrastoci, ne bemki, papilomi, imav na vratot i pod miski, epten sitni, ama odvratni mi bea
и јас имам такви, ама страв ми е да ги чепкам, болна ли е постапката, колку чини и се појавија ли повторно (извини милион прашања) ама многу ми се неубави, посебно оние на вратот

Kiki-riki postapkata ic ne e bolna, so tecen azot mi gi smrznaa, po nedela,dve padnaa. Dva pati bev, prviot pat sum ispustila edna i od nea po edna godina pak mi se pojavija nekolku. Ova se slucuvase pred dve ipol godini, togas bese 800,00 den, ne znam dali uste e taa cena
avatar
Nebo
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 16200
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by ilieska on 24.11.09 16:47

Fala mnogu nebo za odgovorot bas ke vidam vo derma medika ako ne mi rasnat drugi.Ovie ne me bolat i ne mi smetaat a ne se bas bradavki tuku bas taka kako vasite.

ilieska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 50
Локација : Skopje,Makedonija
Поени : 15532
Registration date : 2009-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бемки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот