Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Резултати од крв и урина

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next
АвторПорака
Mirka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 387
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: Srekno
Поени: 11621
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   17.07.09 6:35

Biljana jas pravev dimeri i afa vo drzavna na transfuziologhija i mi zemaa 450 den so kartonce ,vo avicena sigurno e mnogu poskapo probaj da zavrsis vo drzavna ako mozes nekoj da ti zbrka da ti gi dadat pobrzo rezultatite mada mislam deka za afata i da imas vrski nemoze da gi zemes brzo rezultatite a dimerite mozes odma denta da gi zemes, afata ja pravele samo vo sreda.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12514
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   17.07.09 6:39

Да испитував фактори на хемостаза,афа и димери на клиника за трансфузиологија, ме фати 550 ден. со плаво картонче, таму е лудница ама среќа трудници имаат предност, слободно бутни се преку ред.
Во авицена испитував најобична крвна слика и мокрача.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11538
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   17.07.09 9:57

Mirka напиша:
Biljana jas pravev dimeri i afa vo drzavna na transfuziologhija i mi zemaa 450 den so kartonce ,vo avicena sigurno e mnogu poskapo probaj da zavrsis vo drzavna ako mozes nekoj da ti zbrka da ti gi dadat pobrzo rezultatite mada mislam deka za afata i da imas vrski nemoze da gi zemes brzo rezultatite a dimerite mozes odma denta da gi zemes, afata ja pravele samo vo sreda.

mirka mislis samo vo sreda zemaat krv za ispituvanje na afata ili togas se obrabotuvaat rezultatite ili togas gi davaat. te molam pisi
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12514
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   17.07.09 21:31

Најдобро е да одиш сабајле во понеделник, до четврток ќе ти бидат готови резултатите, а ако можеш јави се на трансфузиологија да провериш дали имаат реагенси прво за тоа што ќе го испитуваш.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 387
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: Srekno
Поени: 11621
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   18.07.09 5:54

Jas bev vo ponedelnik i dimerite gi dobiv denta rezultatite a za afata i da imas vrski demek togas ja ispituvaat znaci i vo vtornik da dades krv,vo sreda mozes da dobies rezultat za afata,vaka ke ti kazam on koga me prati mi rece te molam odi brkaj luge sestri dimerite se pobitni od niv demek se gleda dali e vo red ili ne taka da vo ponedelnik pravo na klinika i moli gi da ti dadat rezultat za dimerite.mene se sekavam togas mi go pravea ispituvanjevo zaradi postelkata ama ispadna dobro,nemoj da se sekiras ke vidis deka se ke ispadne dobro.izvini sto ke prasam kaj koj ginekolog odis na pregledi.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 2:06

Девојки сега само што си ги земав резултатите од крв и урина од микробиологија ешерихијата сум ја излечила ама сега ми нашле некоја балктерија ентерококус , дали некоја од вас имала исјуство со бактеријава мене паника ме фака 17 недела сум бремена и се ме плаши.

Ве моламммм помагајте
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1028
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: presrekna
Поени: 12263
Registration date: 2008-08-09

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 2:13

Jas denes mu ja odnesov krvnata slika da mi ja vidi mi rece deka Hemoglobinot mi e padnat i mi prepisa eden kup vitamini posto jas do sega nisto ne primav.
Mi prepisa nekoi sumlivi tableti Biolektra dali na nekoj mu se poznati posto vo aptekive gi nema ?????
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14090
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 2:13

anence procitaj nazat po postovite ima pisuvano bas za ovaa bakterija
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1160
Age: 33
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 12422
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 3:08

lejdi напиша:
Jas denes mu ja odnesov krvnata slika da mi ja vidi mi rece deka Hemoglobinot mi e padnat i mi prepisa eden kup vitamini posto jas do sega nisto ne primav.
Mi prepisa nekoi sumlivi tableti Biolektra dali na nekoj mu se poznati posto vo aptekive gi nema ?????

Toa e magnezium i navistina ja nema po aptekite, pa davaat simlivi tableti magnesol od prilika se 300 denari 20 tableti. Inaku Biolektrata se 240 mg, a magnesolot 150mg.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12994
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 3:41

Лејди јас го пијам магнезиумот на биолектра 240 форте и само тој ми се свига иначе го има во аптека во тавталиџе и во лептокарија една приватна аптека а по другиве сум се утепала од барање го нема а зашто незнам, иначе има 20 таблети и се 250 денари.

А Аненце и јас го имав истиот проблем како тебе после ешерихија ми најдоа стрептокока ама јас не веривав во резултатите и ги поновив по 1 ден и испадна дека немам никаква бактерија, затоа би ти препорачала по некој ден повторно да испиташ урина.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 5:50

Ели јас од паника веке незнам што да верувам и што да правам докториве ми се на одмор ке полудам, а што уствари е бактеријава опсана ли е за плодот има ли некој да ми објасни??
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12994
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 6:09

Аненце бактеријата не е опасна за плодот меѓутоа во најлош случај доколку не се излечи може да предизвика предвремено породување доколку дојде до плодова вода така мене ми објасни докторот, значи доколку ја имаш мора да се лечи со антибиотици, затоа ти викам направи уште една урино култура и доколку пак ја имаш мораш да ја лечиш, и во колкав број ти ја најдоа бактеријата???
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 20:44

бактеријава е во огромен број и ешерихијата ја имав во голем ама минатата недела правев уринокултура демек немав ништо сега кога ги видов резултативе глава ме заболе да ти кажам,една ке излечиш друга за да закачиш????
А веројатно ја имам бидејки уште чувствувам пецкање како претходно и упорно си пијам брусница, од пуст страв вчера закажав кај друг доктор само за да видам што ке ми препорача бидејки стварно се плашам.

И друго да ве прашам резултатите од крв за Рубела ми се следниве.....Рубелла Игг 5,2
Рубелла Игм ..негативно
Рубелла Игг авиитет стара инфекција > 0.4 нова инфекција < 0.4

Oва па ме плаши повеке минатите ми беа 5.1 и докторот ми рече дека најверојатно сум била во скорешен контакт со некој заразен , имате искуство со ова????
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1160
Age: 33
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 12422
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 21:27

Jas da prasam za urinokultura. Mene cela bremenost ne mi rekoa da ja napravam, ama jas se napravuv pametna po 3 mesec i si ja napraviv. Bese sterilna. E sega biejci ce vleguvam vo 7 mesec sakam da napravam krvna slika i se mislam dali da napravam urinokultura ili ne? Se pravi li po preporka ako ima somnez ili ima odredeni termini koga se pravi.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12514
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 21:42

Аненце за рубеолата немам искуство да ти кажам, а за бактеријата чим осеќаш пецкање сигурно сеуште имаш некоја бактерија, зошто пиеш само брусница а антибиотици не? Не престанувај со антибиотикот додека не ги излечиш, пострашно делува бактеријата отколку антибиотикот што ќе го пиеш.
Наталија, уринокултура се прави само ако при редовна проверка на мокрача се установи дека имаш присуство на бактерии или покачени леукоцити, или симптоми на цистит. Не се оптеретувај со тоа.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 21:49

Сара знам дека веројатно имама бактерија пиев Панцеф претходно терапија од 10 дена, ама сега сама на своја рака не сакам да експериметирам и матичниот и другиот гинеколог ми с ена одмор, кај најдоа и 2 цата во исто време да одат незнам
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12514
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 21:51

Епа ништо најди некој друг доктор ако можеш, општ лекар матичен имаш?
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   21.07.09 21:53

Не за матичен гинеколог зборувам на одмор е...и јас неможам да се вратат до 7 август до тогаш има уште 2 недели
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1028
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: presrekna
Поени: 12263
Registration date: 2008-08-09

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   22.07.09 1:50

Natalija напиша:
lejdi напиша:
Jas denes mu ja odnesov krvnata slika da mi ja vidi mi rece deka Hemoglobinot mi e padnat i mi prepisa eden kup vitamini posto jas do sega nisto ne primav.
Mi prepisa nekoi sumlivi tableti Biolektra dali na nekoj mu se poznati posto vo aptekive gi nema ?????

Toa e magnezium i navistina ja nema po aptekite, pa davaat simlivi tableti magnesol od prilika se 300 denari 20 tableti. Inaku Biolektrata se 240 mg, a magnesolot 150mg.

Fala mnogu Natalija vcr sum se utepala od baranje nikade nemozam da ja najdam ..
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1028
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: presrekna
Поени: 12263
Registration date: 2008-08-09

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   22.07.09 1:52

[quote="eli"]Лејди јас го пијам магнезиумот на биолектра 240 форте и само тој ми се свига иначе го има во аптека во тавталиџе и во лептокарија една приватна аптека а по другиве сум се утепала од барање го нема а зашто незнам, иначе има 20 таблети и се 250 денари.

Eli fala mnogu bas ke proveram vo tie apteki,i ke gi zemam , inace vcera se utepav od baranje nikade gi nema ..
Вратете се на почетокот Go down
ronce
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 11
Age: 29
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 10396
Registration date: 2009-07-24

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   24.07.09 9:14

jas sum nova i mnogu mi se dopaga forumov bremena sum 26 nedeli i redovno pravam kontroli na krv i mokraca kaj maticen lekar ama minatiot mesec samoinicijativno na transfuzija pravev celosen pregled za trudnici i se bese vo red osven imunoglobulinot m sto mi bese molku zgolemen dali nekoja pravela vakvi ispituvana i dali znaete sto znaci toa zgolemuvane treba da e od 0 do 20 a mene mi e 22[/b]
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12514
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   24.07.09 20:36

Ронче добредојде на форумов, и јас ги правев тие испитувања, трансфузиологот или твојот гинеколог треба да ти кажат која и дали треба терапија. Јас конкретно примам инекции Клексан.
Вратете се на почетокот Go down
anence
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 91
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: често променливо
Поени: 10682
Registration date: 2009-06-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   28.07.09 7:25

јас со моиве бактерии веке полудев обичниот матичен ми вика..еее јас со бактерии ја поминав цела бременост, бев кај доктор на замена во ремедика ми реце антибиотици не, само чај од брусница или увин и течности многу , ама мене ме пече кога мокрам и ме нервира ова !!!!!!!!!!!!!!!1
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1160
Age: 33
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 12422
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   31.07.09 20:56

Jas napraviv krvna slika i mnogu se iznenadiv. Zelezoto mi e na gorna granica, imam premnogu, a eritrocitite i hemoglobinot e ne mozea da bidat pomali, mnooogu pomali se od dolna granica. Ne znam sto da pravam. Nikako da mi se vratat no normala. Ginekologot mi rece poveke da pijam zelezo za da mi se apsorbiralo, a jas prepostavuvam za da mi se sintetizira hemoglobin ama sto znam. Imal li nekoa druga so vakov rezultat? Ne deka mnogu sum zagrizena ama pak, ne mi e se isto, nikogas sum nemala anemicnost.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 715
Age: 32
Локација: Macedonia
Поени: 12964
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   07.08.09 20:16

И јас испитав крвна слика и урина! Крвната слика во главно ми е во ред, освен што хемоглобинот малку намален, но ми препиша докторот сируп реферум, вит Ц, мама Витт и ке се среди! Но, ме загрижува резултатот од урина - имам золемени 4-5 еритроцитит и крв во урина, докторот ми рече дека постои сумја да имам камен во бубрег или некоја инфекција, јас немам ништо приметено, ниту бубрези ме болат, ниту имам болки или пецкање при мокрење, но тоа е! Сега направив и уринокултура да видиме што точно е, каква инфекција, но треба да го почекам резултатот за 4 дена! Си мислев да си земам чај од брусница, дали може да се пие во бременоста, не сум сигурна но мислам некоја од вас на форумот спомна дека го пиела....
Вратете се на почетокот Go down
 

Резултати од крв и урина

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 12 of 16Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -