Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Резултати од крв и урина

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next
АвторПорака
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 787
Локација: skopje
Поени: 11286
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   05.12.08 8:00

каде правите крвна слика со плави картончинја во скопје ? јас овие неколку пати сум била на повеќе места во клиника на ГАК, на био-хем. лабараторија, во идадија ... ама некако секаде резултатите што ги даваат ми се многу оскудни некако скромни со опис особено за урината.затоа би ве прашала од каде сте најмногу задоволни со резултатите, од гужвите итн.дајте некој предлог.
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 699
Локација: Skopje
Поени: 11503
Registration date: 2008-06-27

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   05.12.08 12:46

Мојата матична има склучено договор со авицена(приватна лабороторија) јас одам кај неа во ординација, а тие доаѓаат од таму да ми земат крв, резултатуте им се баш прегледни и плус ти ги испраќаат на e-mail ако сакаш.
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1816
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 11803
Registration date: 2008-07-16

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   05.12.08 13:01

Jas da se pofalam hemoglobinot mi e podobren 121 mi e mnogu sum zadovolna od apcinjata feroglobin i na site vi gi preporacuvam dodusa malku se poskapi
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 43
Расположение: super:)
Поени: 10624
Registration date: 2008-11-27

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   05.12.08 14:38

Ilince напиша:
Jas da se pofalam hemoglobinot mi e podobren 121 mi e mnogu sum zadovolna od apcinjata feroglobin i na site vi gi preporacuvam dodusa malku se poskapi
I mene mi gi dade doktorkata ovie apcinja zasto hemoglobinot od 134 mi padna na 113 naglo .Gi zemav eden mesec i naredniot pat koga pravev krvna slika hemoglobinot mi bese 127,blagodarenie na feroglobin apcinjata.Mislam deka se mnogu dobri dodusa se nekade oklolu 500 den mislam ali se efikasni od Angliska firma se.Jas od istata firma gi koristam i vitaminite Pregnandcare i kremot za strii do sega sum mnogu zadovolna
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   05.12.08 14:40

mene nekako mi bese ne bas dobro od pregnacare pa gi prekinav a krem ne koristam Pace ajde dojdi da se zapoznaeme da soberime po eden pehar hahahah
ElenaJo
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 84
Локација: Тетово
Расположение: Super, rasteme :) ....
Поени: 10590
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   10.12.08 10:39

Здраво на сите еве и јас денеска направив испитувања на крв и урина и за срека се е ОК. (Хемоглобин 126)

Имам слабо покачување на Леукоцитите (3.9-10.2 а јас имам 10.4) и MCV (86 - 100,2 кај мене 84.8 )
Бидејки јас по природа сум паничар веднаш се консултирав со докторот и ми рече дека тоа е во граници и дека не е опасно сега се е ОК и се надевам дека така и ке биде.

Ке продолжам со сокчињата од мајка ми (свежо исцеден лимон, јаболко, морков и цвекло ) затоа што навистина помага пробајте доколку не сте
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1082
Локација: ваму-таму и дома
Расположение: samo za moeto sonce Misel
Поени: 11452

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   10.12.08 12:30

јас треба да одам да проверам крв и урина и гикемија сега пред да одам на доктор во 12 недела на скрининг....па ке ви пишам какви ми се резултатите..........тоа некаде околу 15 јануари ке одам да проверувам...........
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 100
Локација: bitola
Поени: 11175
Registration date: 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Хемоглобинот во крвта   11.12.08 16:26

kako ste trudnici moi so krvta i hemoglobinot .jas bas vcera provervav i hemoglobinot mi e 70 .katastrofa .dobivam infuzija so fenofer i tothema.dajte mi nekoj sovet kako da si ja podobram krvta bidejki doktorot mi rece deka se uste ke namalva zasto bebeto vlecelo .

lele trudnicki mene hemoglobinot mi e 70 .katasrofa dr mi dade fenofer fizioloski i tothema ampuli. se nadevam deka ke bide vo red.kazete mi nekoj prirodni vitamini ako znaete.pozdravce
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1409
Локација: tuka sum...
Расположение: haos
Поени: 11374
Registration date: 2008-12-07

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   11.12.08 17:08

OLGICA напиша:
lele trudnicki mene hemoglobinot mi e 70 .katasrofa dr mi dade fenofer fizioloski i tothema ampuli. se nadevam deka ke bide vo red.kazete mi nekoj prirodni vitamini ako znaete.pozdravce
Pij ja tothemata i se ke bide vo red. Jas pred bremenost bev anemicna i piev 2 meseca po 2 ampuli dnevno. Posle toa cela bremenost ja pominav so super krvna slika bez nisto da pijam.
http://fotki.com/damjana
Mande
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 33
Локација: asdf
Поени: 10563
Registration date: 2008-12-13

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   13.12.08 13:01

мене ми најдоа намалени тромбоцити (130, а долната граница е 140). во лабораторијата ми кажаа дека тоа е нормално во бременоста, а докторката ме праќа на дополнителни испитувања бидејќи можело да има комликации за време на породувањето. какви се вашите искуства, вредности??? инаку хемоглобинот ми е 133
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Хемостаза   18.12.08 16:19

Вчера испитував фактори на хемостаза и денеска си ги зедов резултатите.Сите вредности се покачени а фибриациони деградациони продукти (ФДП) ми се позитивни.Трансфузиологот ми препишала 15 дена инекции Клексан во договор со гинеколог.Не да сум исплашена мислам дека ќе пукнам.Сега ќе одам да видам гинекологот што ќе ми кажи заради што се покачени овие вредности ама јас колку што сум запозната ова се јавува заради недоволно снабдување со крв на постелката(инсуфициенција)....
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   18.12.08 18:16

Sega bev kaj ginekologot i mi dade aspirin 100 da pijam 1 mesec i pak da gi prepovtoram ispituvanjata.Ako i togas se pokaceni ke mora inekcii
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1392
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 12530
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   18.12.08 18:19

Lele bre Ilince ne se nerviraj se ke se sredi :)Da ti kazam pravo poim nema za sto ni kazuvas se nadevam ne e nisto strasno ,jas nema praveno takvi ispituvanja a koja e pricinata?
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   18.12.08 18:21

Sega gi pravele preventivno kaj sekoja trudnica zaedno so zemanje na krv za krvna grupa
Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 821
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 11681
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   18.12.08 19:31

Илинче не се нервирај, јас цела бременост контролирам хемостаза, а под терапија со клексан сум уште од трансферот (забременив со ин витро).
Најбитно е да направиш контрола (обавезно консултирај се и со трансфузиологот кога да правиш контрола) и ако е потребно и да се боцкаш со клексан, тоа ја подобрува проодноста на крвните садови во плацентата (слична функција има и аспиринот) и овозможува подобра снабденост на плодот со храна и кислород, а со тоа му овозможува умерен раст.
Кај кој трансфузиолог беше?
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 11:12

Sandra kaj transfuziolog vo bolnicata vo Prilep Dr.Todorka .Fala ti Sandra mi padna kamen od srceto
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1160
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 11462
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 11:18

Ilince gledas deka ne ti se slucuva samo tebe. A onie sto ne im kazale da ispitaat koj znae kakvi im se vrednostite. Samo sledija ja rabotata i bez griza. Kolku e sega naprednata medicinata, se moze da se sredi.
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 12:05

I jas taka razmisluvam Natalija.......Si vikam a sto ako ne mi proverea?Dali pokasno ke gi osetev tie posledici?
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1160
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 11462
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 12:27

Eh Ilince nekogas jas si velam deka poveke stresovi si pravime so tie ispituvanja. Nasite majki i babi nisto ne ispituvale i super deca si rodile. Eve mene sto mi fali, ubava, vredna, malku poveke depresivna. :)Majka mi do 9 mesec odela i na rabota i na niva kopala i site domasni raboti na nea bile. Vo pocetok ne ni znaela deka e bremena i mozam da zamislam deka voopsto ne se pazela za nisto. A hrana sto da ti kazuvam, onaka siromaska, a ne nie sega vakvi vitamini takvi vitamini, vakvo ispituvanje takvo ispituvanje. No od druga strana takov e sega trendot pa mora da se priklucime. Sreka na vreme e otkrieno i ne razmisluvaj veke sto bi bilo.
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 12:33

Ponekogas e taka vo pravo si ama jas vaka razmislauvam......Zabremenuvale po 5-6 pati ke se rodele 2-3 zdravi pravi deca a nie sega edno ili odvaj vtoro ....mozebi mil posmiren zivotot pomalku se nervirale sega sin mi e edna petlica dete pa ako ne mu se site ovci na broj pisti se frla na zemja :)I na majka mi nikoj nisto ne i ispital pa ima dlaboka tromboza na dvete noze odvaj odi ...Poentata mi e ako ne se soocime so vistinata i posledicite sega mozebi podocna ke bide vazno ke ne stignat
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2700
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 12109
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 12:42

Ilince, нема потреба од многу загриженост. И јас испитував последните 2 месеца на секои 2 недели но од некои подруги причини. Фала богу се беше ОК на крај. Сепак сега организмот ти е во "друго стање". Се е друго, се се менува од дден на ден. Е после пораѓај и кога хормоните ќе се нормализираат тогаш треба да видиш на што си. Ако има и тогаш проблем, ќе се бара решението. Сега само редовни контроли
Goca
Golden Heart
Golden Heart

Female
Број на мислења: 1126
Локација: Makedonija
Расположение: fine
Поени: 12734
Registration date: 2007-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   19.12.08 17:29

Илинче незнам ништо за состојбава што ја пишуваш но само да ти посакам секое добро и немој многу да се секираш еве девојкиве од форумов го поминале или го врват тоа и не ништо опасно ..само редовна контрола..
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 12907
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Шеќерот за време на бременоста   26.12.08 19:12

na posledniot pregled doktorot mi rece deka e voveden nov pregled na trudnicite vo vtoroto tromesecie odnosno 23 nedela pa taka mi dade upat za vo klinika da go proveram sekerot bez razlika dali ima nekoj problem so dijabet vo familija ili ne

koga ke otidete moj sovet e sto porano bidejki netreba da jadete tie dva saati nisto ama jas kasnav samo nekolku zalcinja zosto trudnicata e poosetliva pa moze da i se slosi i me karase laborantkata
znaci ke vi zemat krv posle tocno pola saat ke dojdete pak ke ve optovarat soseker pola casa kako serbet oddednas se pie posle tocno eden saat ke dojdete pak ke vi zemat krv i posle pola saat konecno ke vi gi dadat rezultatite

ne mi e tuka listata ama granicata e 4.2 do 6.8 (ako ne zgresiv inaku na drugi proverki se dr granicite)
mene mi bese 4.8 a posle optovaruvanjeto se kaci na 7.2 sto znaci e nad granicata pa sega ke vidime vo ponedelnik na redoven pregled sum kaj d-rot ako mi rece da pazam na blago lele mamo kako ke izdrzam ama ke mora se za toa malo dusice

dali nekoja od vas go pravese ovoj pregled? kako vi se rezultatite?
pozdrav
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1682
Локација: na rabota pa domce i obratno
Расположение: odlicno
Поени: 11513
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   26.12.08 19:50

Jas prvpat slusam za vakov pregled,i ne sum go pravela dodeka bev bremena ali sigurno e dobro stom ti preporacal doktorot da go napravis.
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 665
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 11278
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Резултати од крв и урина   26.12.08 19:52

i jas prv pat slusam,i nekako mi e cudna celata postapka,ama tie si znaat zatoa se lekari.

Резултати од крв и урина

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 16Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next