Родители и деца

Кафето и бременоста

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by bubamara on 17.04.09 0:22

Јас бев (и сум) страсен кафеџија, ама кога останав бремена, многу ми се намали желбата за кафе. Пиев секој ден, ама можеше да си направам едно кафе и да го пљуцкам цел ден..некогаш пиев и две, повеќе ниту можев ниту сакав, пошто во секој случај и не чини.
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19768
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by vodolija on 29.04.09 8:53

I jas bev golema kafedzika i piev po 5-6 kafinja dnevno.Otkako ostanav bremena turskoto kafe nemozev ni da go pomirisam a kamoli da go pijam.Piev samo nes so mnogu mleko.Sega nekako ko da se odviknav od tursko i mn.retko go pijam.
avatar
vodolija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17723
Registration date : 2009-04-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Mami4ka on 12.05.09 14:25

jas pred da ostanam bremena go piev turskoto ama ne mnogu cesto a od koga ostanav bremena ako imam 1 tursko kafe ispieno... a isto taka i nes ne pijam mnogu...onaka...samo koga odam vo kafic...
avatar
Mami4ka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 301
Age : 31
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 17795
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by nnatasa on 27.05.09 11:54

Bica pusis? i ti? I jas po doma pijam jakobs, kupif bez kofeinsko... ama ko da ne e kafe... ko nekoj mlecen napitok e...

zosto e stetno kafe za bebe+
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19333
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sara on 27.05.09 12:43

Јас уште пред да останам бремена го оставив кафето, инаку пиев по 2-3 дневно и некако се одвикнав, ама и сега дека сум дома полесно ми е, али пред некој ден си направив едно нескафе за мерак ладно со чоколаден прелив во огромна висока чаша, абе колку бев нервозна после тоа, да не зборам што око не склопив цела вечер, многу лошо ми влијаеше, а не го пиев касно, накај 18 часот беше.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Bubbi on 27.05.09 14:41

HELLО

Дури ми беше и срам да барам тема на форумов за цигарите и бременоста. Лично пијам по 1- 2 кафинја и нема да ми е проблем откажувањето на кафето ако треба, ама ова со откажување на цигарите незнам што да правам не сум некој страствен пушач ама пушам 1 кутија цигари за 2 дена иако мислам дека и тоа е многу, како ќе се справам со сето тоа незнам, кога ќе разберат моите за бременоста нема да сеам ни по 1 цигара да запалам, а и од дечкото ( сопругот) ќе ми биде срам, тешко мене ама ај ќе издржам, само немој па на јадење да удрам palacinki

Поздрав и кажете како најлесно да се остават цигарите?
avatar
Bubbi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 26
Age : 38
Локација : Makedonija
Расположение : happy
Поени : 17555
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by mirecv on 27.05.09 14:46

Јас од истиот момент кога дознав дека сум бремена реков дека нема да пушам во бременоста и додека дојам,и така беше
Само цврста воља ништо друго не ти помага Smile а пушев по кутија дневно :oA
Не пушев 2 години бидејќи имав продолжена бременост hihi а после пак си ги заредив,кафе пиев не многу како сега ама не го ни откажав скроз,и не се сеќирај нама да се здебелиш доколку не пушиш,тоа е се од главата а не од желудникот Smile
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19579
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by pepa on 27.05.09 14:47

Najlesno cigari se ostavaat taka sto gi frlas tie sto gi imas i veke ne pusis, veruvaj mi ne zboram gluposti jas taka gi otkazav so jaka volja, ja frliv kutijata sto ja kupiv prethodniot den, si rekov samata na sebe veke ne pusam i taka bese. Koga prethodno probuvav demek da gi namalam da dzvakam mastiki i sl nikogas ne uspevav da gi otkazam. Sega sum mnogu srekna radi taa odluka i ne mozam da svatam kako sum pusela godini nanazad.
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18809
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Snowhite on 17.08.09 18:46

А кога зборувате за кафе на какво кафе се мисли, затоа што турското кафе е поштетно од другите кафина како нес или филтер кафината, затоа што се исфилтрирани. Јас од никогаш не сум била голем љубител на кафе, се случуваше да испијам 4-5 во денот или неколку дена ниту едно, зависи од друштво.Сега откако останав бремена пијам многу ретко, повеќе сакам какао, всушност какаото и претходно ми беше послатко

Snowhite
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 10
Age : 37
Локација : Prilep
Поени : 17050
Registration date : 2009-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by valentina123 on 27.08.09 13:15

jas koga ostanav bremena kafe ne mozev da podnesam pa i den denes ne go sakam moze da se napijam kapucino i toa retko pred bremenost pusev po kutija kutija ipol koga kako posle toa bremena pusev po 2 cigari od sabajle nemozev da smislam cad od cigara ali posle rucek obavezno pa se porodiv i sega pusam po pet sest na den znam deka ne e ubavo ama mi se pusi sto da pravam mm samo me kara

valentina123
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : naj,najsrekna
Поени : 17215
Registration date : 2009-07-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sweetyears on 28.08.09 9:19

Pred da doznaam deka sum bremena, preteruvav i so kafe i so cigari. So cigari nekogas doagav i do dve kutii dnevno. Od prviot den ko doznav deka sum bremena, ostaviv i cigari i kafe. Sega za cigara mi doaga zelba da zapalam, ama izdrzuvam, a za kafeto, ne mi ni teknuva, mi se gadi od kafe.

sweetyears
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 23
Age : 33
Локација : doma
Поени : 17149
Registration date : 2009-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by lela on 28.08.09 10:04

Jas kafeto ne mozev da go pijam uste pred da doznam deka sum trudna,a cigari ne pusam poveke od 2 god.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Minamina on 28.08.09 17:33

jas kafe pijam edno na dva dena
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 18249
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by elena-d on 18.09.09 18:23

Jas kafe pred da ostanam bremena piev i po 3-4 na den a sega ne mozam da go pijam edvaj 1 kafe za edna nedela.A na cigari nikogas ne sum pomislila nitu sum probala nitu nekogas ke probam.
avatar
elena-d
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 646
Age : 29
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 18936
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by kalipso on 23.09.09 21:05

a jas sum bremena 11 nedeli i bas sega ima potreba od kafe a vo posledno vreme i coca cola a do sega nikogas nesum ja piela i neja sakav a sega odendnas ima bs zelba za coca cola neznam zosto,a kafe ako nese napijam barem malku imam cudno custvo kako tapa glavobolka a do sega nesum imala problemi so pritisokot i na kontrolite mie normalen.pa nekogas i pijam po edna coca cola(0.25) vo denot
misite e ova normalno ili e mnogu stetno?

kalipso
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : ohrid
Поени : 16979
Registration date : 2009-09-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Kat on 23.09.09 21:24

Една колешка кажуваше кога била бремена и идело дури и талогот од филџанот да го излижи ,па сега нема последици на децата од тоа,јас кога бев бремена не пиев кафе ,ама цигари ми е срам да кажам пушев по 2-3 па фала богу нема никаква последица а знам дека се многу штетни,да ме грабни човек со едно дрво и да не ми кажи зошто
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 48
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 17307
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Nine on 24.09.09 15:23

Jas cela bremenost piev koka kola dodusa cel zivot naj naj omilen pijalok mi e i nekako ne mozev da i odoleam i eve nisto ne mi e ni mene ni na Andrej mislam deka se sto e vo umereni kolicini e dobro za sekoja majka i trudna zena flower
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18316
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sanja ss on 24.09.09 17:17

Cigari otkazav uste 4 meseci pred da zatrudnam a kafe piev porano sekakvo, no otkoga ostanav nikakvo kafe ne mi se piese duri mi se gadese od mirizbata i sega pred nekoe vreme pocnav samo nes ama mnogu slabo
avatar
Sanja ss
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 127
Age : 32
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 17887
Registration date : 2009-03-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by bibe85 on 07.10.09 11:55

Pred da ostanam bremena piev i po 4-5 kafinja na den ama posle 2-3 nedeli od bremenosta ednostavno nemozev da ja podnesam mirizbata od kafe, vo ovie 11 nedeli kako sum bremena imam ispieno 2-3 kafinjia, nekogas od merak go varam i ke probam ednas i tolku nemozam poveke.
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18921
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sunset on 07.10.09 12:35

Mene vo prvata bremenost bas mi se piese kafe a sega edno nautro so mleko mi se pie i posle cel den ne mi e ubavo kafeto pa i ne pijam
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18746
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by xxx on 07.10.09 12:45

pijam po 2 denot tursko kafe,ako ne se napijam imam slaba glavobolka,a drugo kafe ne podnesuvam mi se losi
avatar
xxx
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 44
Локација : home
Расположение : majcinsko,prekrasno,vozbudeno
Поени : 18073
Registration date : 2009-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Candy on 07.10.09 13:52

Kafe sekoj den pijam po 2 ili 3 na sabajle obavezno tursko posle zavisi jakobs pak tursko ili nes. Koga ostanav bremena nemozev da go podnesam mirisot na kafeto. Reeeeetko piev jakobs 3 vo 1 ama tursko ako piese i nekoj do mene mi se gadese. Mislev deka nikogas poveke ne ke probam. Ama otkako se porodiv so tek na vreme pak propiv i sega uzivam osobeno nasabajle
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Локација : domce
Поени : 17070
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by macush on 07.10.09 13:57

Kafe pijam,ne mozam bez kafe,ako ne pijam me boli glavta.Vo prvite dve bremenosti piev kafe i ne mi smetase,no vo tretata bremenost mi se gadese od kafe i stalno imav glavobolki.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18778
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sanja83 on 07.10.09 14:00

Јас порано пиев кафе ама поретко едно на ден, ретко кога две, а сега откако останав трудна не сум се напила кафе, нути пак ми се пие, не ми е лошо од него, но така едноставно го откажав! Нормално после пораѓај пак ќе си пијам!
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19734
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by mirjanka on 08.10.09 14:11

Jas kafeto go zameniv so kakao,ama i nego retko go pijam 5 pati vo mesec,megjutoa sestrami koga bese trudna mnogu piese tursko kafe i talogot od kafeto go jadese so lazica site ja karavme ali ne pomagase.sreka deteto se rodi bez niedna posledica,no jas sepak mislam deka kofeinot vo bremenosta moze i te kako da nasteti,podobro da se ostavi nego cel zivot posle poradi nesto da si prefrluvam.

mirjanka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 19
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 17070
Registration date : 2009-08-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот