Родители и деца

Кафето и бременоста

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by desi on 13.10.08 23:42

jas si pijam kafe cela bremenost od pocetok koga mi se gadese poretkoa sega mnogu mi e slatko posebno nes kafeto i blago go sakam,a nikogas ne sum piela blago kafe
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 35
Локација : veles
Поени : 19090
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Freya on 13.10.08 23:54

Jas vo pocetokot i na dvete bremenosti ne mozev da podnesam kafe, mi se gadese od samiot miris, ama posle pak pocnav da pijam, ne mnogu ama piev po edno kafe dnevno i mislam deka do tolku e dozvolena kolicina i ne moze da mu steti na bebeto.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19300
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by mimka on 14.10.08 16:03

jas bez kafe ne mozam da se razsonam a mislam a i doktorot mi kaza do 3 mesec da pravam se sto i do sega sum pravela. a kafeto mi e mn slatkooooooo!
Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
mimka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : smile
Поени : 18787
Registration date : 2008-09-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by lila_mk on 18.10.08 8:09

утринско кафе со колеските на работа за расонуванје е обавезно. но само тоа ми е 1 дневно со тоа сто за викенд непијам.

мои пријателки избегнуваа кафе во бременоста а и отпосле додека дојат, пиеја само какао
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by mimka on 24.10.08 13:07

jas si pijam kafence i mislam deka ako mene mi e ok i na bebusko mu e super barem taka mi kazaa i sama ne mozam povekje od 2 na den pa taka da i tie mi se slatki.a so cigara najveke!

pregnancy due date
avatar
mimka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 81
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : smile
Поени : 18787
Registration date : 2008-09-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by viktorija on 24.10.08 13:18

Jas mislam deka dve kafinja ne se stetni.Jas i vo dvete bremenosti piev kafe i ne mi smaa na nisto.
avatar
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 39
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 19240
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by tanja_sr on 24.10.08 13:23

jas prvite meseci vo bremenosta nemozev da podnesam kafe nikako. mi se gadese od se od hrana, od kafe itn. posle 4 mesec pocnav da pijam po edno nautro ili najmnogu 2 preku cel den
avatar
tanja_sr
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 42
Локација : strumica
Поени : 18782
Registration date : 2008-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by veki22 on 28.10.08 13:38

јас пијам по едно до две најмногу и мислам дека во умерени граници не е штетно.
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by zoc on 28.10.08 22:23

јас им правев друштво на секого со кафињата но сега пијам по едно и супер ми е
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 18496
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by marina_m on 31.10.08 8:22

vo umereni granici se e dozvoleno i jas pijam po edno do dve kafinja vo tekot na denot
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18924
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by dina on 04.11.08 14:59

Кога дознав дека сум бремена и ја одма се заинтересирав за оваа тема и на повеке места прочитав дека треба да се избегнува кофеинот, но кога ја прашав докторката ми одговори дека не е никаков проблем доколку се внесува умерено, односно едно до две кафиња дневно со тоа што треба да се внимава да не се внесуваат паралелно со кафето и други напитоци кој содржат кофеин. Така да трудници слободно пиј те си кафенце.
Е сега кај сите е различно, јас например до 20 недела неможев ни да го мириснам кафето, но после тоа кога поминаа мачнините почнав редовно да си конзумирам по едно кафенце дневно :cool!:
avatar
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Age : 34
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 18565
Registration date : 2008-10-27

Вратете се на почетокот Go down

kafe i bremenost

Пишување by emma on 09.11.08 18:45

jas procitav deka i najmala kolicina na kafe e stetna i deka go poprecuva normalniot rast na bebeto, od taa pricina i jas prestanav da pijam kafe i tebe ti go preporacuam istoto. pozz

emma
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 30
Локација : skopje
Поени : 18421
Registration date : 2008-11-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sofka on 10.11.08 13:46

Прочитав дека во првите месеци (првите три) е најдобро да се избегнува сосема. Потоа, дозволено е да се пие едно турско или две нес кафиња. Јас сепак со половина лажичка кафе го пијам.
avatar
Sofka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : исполнета
Поени : 18436
Registration date : 2008-11-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by marina_pp on 10.11.08 13:53

jas koga bev bremene ne piev ,ponekogas pritisoko mi se pokacuvase i za toa ne piev ,a sega nemam problem so kafeto
avatar
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 18960
Registration date : 2008-07-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by lila_mk on 10.11.08 14:39

јас пијам ако не секој тогаш секој втор ден по 1 на работа со колешките ама не е штетно ако се пие во нормално дозволените колиЧини
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

za kafeto

Пишување by vikicka on 04.12.08 19:17

da nemate gajle za kafeto.jas sum veke vo 8-mi mesec, pijam kafe i super mi e..citav deka e dozvoleno do 300 ml.na den.taka da ...na zdravje:)) :jum:

vikicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 37
Локација : doma
Поени : 18295
Registration date : 2008-12-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Lili on 05.12.08 8:52

jas so da pravam koga ete osekam potreb aod kafe1Ne mi se gadese od nego ni na pocetokot.Edinstveno ako pocuvstvuvam takihardija,go odbegnuvam,inace si pijam,po edno do dve!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Mama Ane on 05.12.08 8:54

И јас додека бев бремена пиев кафе. Онака пијам кафе многу и неможам да функционирам насабајле ако не испијам голема шоља кафе, е кога бев бремена пред првото кафе обавезно прво нешто каснував, инаку си пиев во просек по 2-3 кафиња дневно
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20786
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by karolina on 21.12.08 20:38

Jas pijam kafe i ne mi smeta seuste pijam do tri maximum se nadevam ne preteruvam plus e neskafe da ne postetno od ova turskoto?
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 39
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18478
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

bremenost

Пишување by martina i sase on 23.12.08 7:55

Zdravo lola jas vo prvite 3 meseca od bremenost ne mozev da pomirisam kafe mi se gadese,sega sum veke 5 ti mesec pocnav da pijam,ama imam cueno deka nemalo deteto da ti spielo od kafeto ako pies premnogu.pozdrav
avatar
martina i sase
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 29
Локација : New Zealand Auckland
Расположение : srekno vlezena vo brak
Поени : 18825
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sunset on 23.12.08 7:59

Mama Ane напиша:И јас додека бев бремена пиев кафе. Онака пијам кафе многу и неможам да функционирам насабајле ако не испијам голема шоља кафе, е кога бев бремена пред првото кафе обавезно прво нешто каснував, инаку си пиев во просек по 2-3 кафиња дневно

Isto i jas,a vo pocetok i cigarce palev :shame:Imav zgolemena potreba vo pocetokot od cigari i kafe.A toa deka deteto nema da spie nema vrska
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Maci*** on 24.12.08 15:27

Jas isto taka si pijam kafence osobeno nautro koga go isprakjam mazot mi na rabota neizbezno mi e .... hm a losoto e sto si palam i cigarce golem problem... nemozam nikako da gi otkacam a se obiduvam ,kafeto mi e pomal problem paaa......
avatar
Maci***
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 56
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : sega odlicnoo
Поени : 18215
Registration date : 2008-12-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by marina_m on 24.12.08 15:31

i jas si pijam kafence po edno na den nekogas i dve a cigarite gi ostaviv epten ednas me fati strv za niv pa i sonuvav deka sum zapalila cigara e togas si zaplaiv. ama toa e vo 2 meseca edna cigara
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18924
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by ElenaJo on 24.12.08 15:40

Ми беше многу чудно затоа што дневно пиев по две , три кафиња најмалку, ако не се напиев барем едно турско во текот на денот имав страшни главоболки.

Одеднаш почна да не ми се пие , немав главоболки ако не пиев, се чудев зошто кога испадна БРЕМЕНА СУМ Smile Некако немав желба да пијам кафе ,сега последните 3 недели пак пијам но не како порано по едно на ден така од мерак со моите, другарки, мм или пак неговите.Главоболки немам туку како да имам потреба од кафе

Единствена мана на мене ми е што пушам. првите три месеци не палев но сега неможам да издржам. Се консултирав со гинекологот и тој ми рече да не претерувам кога ке ми се пали да палам цигара но да не пушам повеке од 5 на ден (со оглед на тоа што претходно пушев по 2 кутии дневно) а и некако се наогам во доста стресна ситуација така да кога пушам како да се смируваам (барем мислам јас) знам дека грешам но се што е во умерени граници е во ред
avatar
ElenaJo
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 37
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 18300
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Maci*** on 24.12.08 18:06

Znam kako ti e i mene mi se slucuva isto se obiduvam da mislam za dobroto na toa malo covece vo mene no ne deka nemam griza na sovest tuku i mene mojot ginekolog mi rece deka nesmeam da preteruvam sto toa i go pravam ama sepak sakam skroz da gi otkacam i koga ke pocuvstvuvam nervoza i sl. baram cigara

Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Maci***
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 56
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : sega odlicnoo
Поени : 18215
Registration date : 2008-12-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот