Родители и деца

Кафето и бременоста

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Кафето и бременоста

Пишување by lola on 01.09.08 11:46

Женски имам една дилема, па сакав вас да ве прашам за совет :hmm
Не сум некој пијач на кафе, ама сепак првото утринско никогаш не го пропуштам и многу ми убаво. Откако дознав дека сум бремена, почнав да се информирам за се и сешто во врска со бременоста и речиси секаде прочитав дека кофеинот треба максимално да се избегнува, бидејќи со неговото внесување се зголемува ризикот од абортус. Сето тоа ми е ок, но дали мислите дека и една шолја кафе на ден може да биде толку фатална??? Пиевте ли вие кафе кога бевте бремени???
Јас еве веќе 3-4 дена не сум се напила, но понекогаш имам огромна желба за кафе. Ќе правам ли ,,грев,, ако пијам по едно кафе на ден???
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20236
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by moja Ina on 01.09.08 11:53

Лола јас пиев по едно - две кафиња на ден. Но во поодминатата бременост ми се слоши од кафето и престанав да пијам. Го заменив со какао со млеко и убаво ми беше. Мое мислење е дека можеш да јадеш и пиеш се во нормални количини. И сега се бремена - се што ти причинува задоволство прави си. Па едно кафе нема да им насмета на две бебиња хахаха
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19734
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Zvezdicka on 01.09.08 11:57

Lola ako ti e tolku ater za kafe mozes da probas od bezkofeinskoto kafe. Ne e kako naseto tursko ama ako inace si pies neskafe onda ne bi trebalo da ti bide golem problem.
Znam deka vo Skopje se naoga bezkofeinsko kafe na Jacobs i Nescaffe u pogolemite supermarketi Kafeto go ima skoro istiot vkus samo nema kofein.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by beti 24 on 01.09.08 12:07

јас пијам 2 до 3 кафинја на ден но имам потреба од него имам низок притисок и ако не се напијам ќе ме боли глава и ќе имам проблеми цел ден, па затоа планирам да го прашам докторот што ќе ми каже тој
лола се консултираше ли со геникологот?
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by STAR * on 01.09.08 12:15

Јас како што се сеќавам по консултација со мојот гинеколог ми беа дозволени едно до две кафиња во текот на денот, некогаш си пиев и повеќе, ама кој има доволно цврст карактер најдобро ќе биде во текот на бременоста да премине на чај или сл.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19845
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by obicna on 01.09.08 12:58

Tuka na trudnici im preporacuvat najvejke od 2 do 3 kafina na den max dodeka se trudni. Ili pa ako ima kafe bez kofein sto vika Zvezdicka napi se takvo ako ne.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by betavitevit on 01.09.08 13:20

Jas isto mnogu prebaruvav na ovaa tema na Internet.Spored toa sto go procitav dozvoleno e maximum 300mg kofein da se vnese dnevno(edna solja instant kafe sodrzi 100mg kofein),znaci 2 do 3 kafinja dnevno e dozvoleno.E sega treba da se vodi smetka deka kofein ima na primer vo coca-cola,nekoi ladni caevi i slicno.
Bidejki jas nemozam bez utrinsko kafe(mi paga pritisokot i cel den moze da me boli glava),od pocetokot na bremenosta si pijam edno Jacobs so mleko i ponekogas navecer pijam ili nes ili makijato.Coca-cola ne pijam a izbegnuvam i ladni caevi so cofein-najvazno e da ne se pomine max.od 300mg na den cofein.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19224
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Ilince on 01.09.08 13:43

Jas iskreno vo prvive meseci ne go podnesuvam kafeto(a bez utrinskoto ne mozev)ama se trudam da go zamenam so neskafe 3 vo 1 ili so ladno kafe vo malo tetra pakuvanje.A kolku sto znam ne steti 1 do 2 kafinja vo tekot na denot
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Svetlana on 01.09.08 13:48

Za vreme na dvete bremenosti kafeto ne mozev da go smislam, na kilometar go namirisuvav , doma koga ke ni dojdea gosti niti mozev da pravam kafe niti pak casite da gi mijam,od samiot miris me terase na povrakanje.
Mislam oti edno , dve ne se stetni , sepak sekoj si odlucuva sam za sebe dali ke pie ili ne za vreme na bremenosta , da ne mi se gadese od kafeto sigurno deka nemase da se otkazam od nego.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18895
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sanja_ on 01.09.08 23:58

i jas si piev po edno kafe dnevno tolku mi se piese doktorkata mi rece ako ne ti smeta mozes da pies po edno do dve ..ama vo prvoto tromesecie mi smetase mnogu ..sega nemam gajle mozam da go podnesam
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 29
Локација : Bitola
Поени : 19393
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by desi on 02.09.08 2:30

i jas si pijam na den po 2-3 kafinja ne mi se gadese od kafeto a ubavo mi e koga go pijam i poradi niskiot pritisok
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 35
Локација : veles
Поени : 19110
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by rich_bitch1 on 02.09.08 16:37

не сум се ограничувала ни за јаденје ни за пиенје во бременоста па така ни за кафе.ама фала богу и не сум претерувала.кафе пијам секогаш кога ми се пие,турско не,туку од оние што се во малечки кесичинја со вкус на ванила и сл,ставам пола филџан кафе пола млеко и не ми е јако.снаа ми и пиво пиеше после ручек па се беше ок.само опуштено..
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sister on 03.09.08 18:37

ако не ти смета зошто да не се напиеш 1 кафе?е сега не треба да претеруваш,да заборавиш колку си испила.кога бев во болница имаше една жена во 9ти месец со висок притисок,и одвај чекаше да и го измерат и ако беше малку нормализиран веднаш се фаќаше за фулџанот,а лекарите и велеа да не пие.па бебето е поважно од кафето,а згора на се првото бебе и починало на породување.што жена ќе беше не знам.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19164
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sonjamfk on 23.09.08 14:16

kolku sto imam procitano a i sovet od doktor 2-3 kafinja e dozvoleno. jas si piev nemav nekoj problem ama ne preteruvav. vo idi vidi mislam bese pisuvase deka moze da dojde do spontan od kafe ako se pretera. dobro sto ne znaev koga bev bremena.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19688
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by magi on 23.09.08 15:49

Jas vo pocetokot na bremenosta ne mozev da podnesuvam od nikoe kafe no posle nekade 3-tiot mesec pak pocnav da pijam nekade edno do dve kafinja kolku sto e mislam i preporaclivo.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19043
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by beti 24 on 23.09.08 16:22

јас сега во последно време пијам многу послабо кафе некогаш дури ни едно а некогаш едно некако не ми е слатко гнасно ми е дури
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by OLGICA on 23.09.08 18:29

jas si sum vo vtoriot mesec i si pijam po dve retko tri kafinja.ne mi se lisi a i mnogu mi e ubavo .mislam deka ne e stetno za bebeto
avatar
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 100
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by mama on 23.09.08 18:46

До осми месец си пијуцкав кафенце секој ден и ич немав гајле. А потоа едноставно престанав. Не знам зошто така. Сега од пред некој ден почнав пак да пијам по едно на ден,ама само нес или капучино.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19560
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by baby24 on 28.09.08 1:31

Jas otkoga prestanav da pusam(pred 13 mes)prestanav i so kafeto dodusa turskoto nikogas i ne sum go piela mnogu ne mi e ubavo poveke nes i kapucino.Sega od koga sum trudna iskreno mi teknuva nekogas na nes ili kapucino ama toa epten retko se desava,nemam problem so pritisok ili potreba denes da mora na pr sabajle da se napijam kafe za da me osvesti ,toa ne i taka da kafe mnogu slabo pa i skoro ic ne pijam.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19243
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Kate77 on 28.09.08 12:55

Кофеинот е штетен ако го конзумираш во големи количини,меѓутоа една до две шољички кафе воопшто не е страшна,јас дури сега брзо прочитав дека и го препорачуваат по малку да се конзумира.Па ако сме бремени не сме болни и не значи дека до толку треба баш се да ставаме на вага или колку калории сме внесле,дали денес сме каснале овошје или пак колку лажички кафе сме ставиле.
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18751
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by elena-d on 29.09.08 3:32

Kafeto nee stetno ako se pi vo mali kolicini do 3 najveke vo denot kako sto kaza kate i zatoa sekoj moze slobodno da go pie.

avatar
elena-d
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 646
Age : 29
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 18936
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Emi on 03.10.08 21:45

јас пиев кафе, не се ограничував, не ми сметаше
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by sonja colakova on 03.10.08 21:51

Jas piev mnogu kafe ama jadev i mnogu jabolki, taka si gi smiruvav kiselinite.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by avanturistka on 13.10.08 18:20

jas vo tekot na bremenosta piev po edno kafe doktorot mi rece deka smeam,ali i jas i taka ne sum golem pijac na kafinja retko 2 pijam,ali nasabajle nekako ritual mi e toa.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Ilince on 13.10.08 18:38

avanturistka напиша:jas vo tekot na bremenosta piev po edno kafe doktorot mi rece deka smeam,ali i jas i taka ne sum golem pijac na kafinja retko 2 pijam,ali nasabajle nekako ritual mi e toa.

eve istata sum iako nekogas znae da mi se slosi i toa edno pa da go isturam
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кафето и бременоста

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот