Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Сипаници

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 615
Локација: Skopje
Поени: 11894
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   15.04.09 12:07

Ние имаме уште само две три топченца кои се со коричка и чекаме и тие да паднат. Претпоставувам дека ги фатил во градинка ама кога се јавив во градинка да кажам учителката ми рече дека сеуште никој друг до сега не пријавил. Откако ќе се заразат две недели се заразни за околината уште пред да излезат така да ние и воопшто не знаевме дека Дамјан бил заразен и го носевме во градинка. Дури и првиот ден кога му излегоа се појавија само на газето и јас мислев дека е осип од пелената и го мачкав со павловичева. Дури наредниот ден се појави едно на градите и едно на грбот и тогаш ми текна дека може да е сипаница. После два дена веќе беше целиот исфрлен и тогаш јасно се гледа дека е сипаница.
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 526
Локација: skopje
Поени: 10612
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   15.04.09 12:28

Anika напиша:
Бела а кај ги фативте сипаниците?
Во градинките вриело од дечиња со сипаници.

Не оди во градинка. Немам поим од каде ги закачи, мала е можеби во парк кога сум ја шетала или во продавница, или во лифт,или во болницата кога примавме вакцина, толку и му треба на бебенцето. Дома никој немаше сипаници.
Не е ни битно како ги закачи, џабе е да си ја тупам главата, никој не очекуваше.
Во секој случај добро поминавме, ги откачивме еднаш за секогаш flower
mis
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 200
Поени: 10199
Registration date: 2009-02-23

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   15.04.09 12:48

Sipanicata podobro da ja fati kako mala otkolku koga ke porasne.Mene majka mi me cuvala da ne ja fatam ama ja fativ na 26 god od vnuka mi.Go nosev sin mi da go fati da preleza kako pomal mislejki deka mene nema da me fati ama namesto sim mi me fati mene pa posle sin mi a vo isto vreme imase i bratmi.Cel mesec si imavme rabota so sipanica.No fakt e deka vnuka mi najlesno pomina oti e najmala imase 1 god a brat mi najtesko.bese vo bolnica celiot otecen so infuzii,dr. ne bese siguren i dali e vsusnost sipanica bidejki epten bese loso.
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 728
Расположение: extra
Поени: 10510
Registration date: 2009-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   15.04.09 12:55

Lele boze,samo so zdravje neka pominuva toa e najvazno.Jas sum kako nekoj prorok a pocnam od nesto da se plasam ili na nesto da mislam i bas toa mi se slucuva.Pred 1 mesec si mislam,pogolemata kerka mi se nema razboleno veke eden mesec,i ne pominaa 2 dena taa se razbole.Sega koga citam sekoj den za sipanicata deka e siroko rasprostraneta i si povrzuvam deka i moite moze ke ja zakacat od gradinka.Tocno deka e podobro pomali da ja prelezat ama mene mi e mnogu strav.
moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 81
Поени: 10181
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   15.04.09 14:45

Od varicela nema vakcina kaj nas, samo od morbili. Ima vo Grcija vakcina da se kupi.
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 180
Поени: 10532
Registration date: 2008-12-12

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   21.04.09 22:07

Кај Филип во одделение 5 дечиња имале сипаници и еве сега и син ми фати.Денес му е втор ден, почна со температура висока а потоа се исипа прво на грбот и стомакот и сега веќе насекаде, најмногу во главата....
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Расположение: екстра
Поени: 13030
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   21.04.09 22:09

znaci ova sipanicive ovaa godina voopsto ne se smirija celo zimo obicno znam deka gi ima vo prolet i leto a kaj pomalata kerka celo zimo imase decinja so sipanici
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2003
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 11375
Registration date: 2008-09-29

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   21.04.09 23:14

lele mene pred dve godini i dvete deca mi prelezaa varicela.
Prvo golemata posle dve nedeli i malata.Tamara e pogolema pa poleseno pominavme ama MArtina isgore 5 dena od T i na kraj so infuzii zavrsivme ama vazno gi pominavme.
Samo so pomin neka e
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 7238
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 13366
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   22.04.09 1:47

nafi напиша:
Кај Филип во одделение 5 дечиња имале сипаници и еве сега и син ми фати.Денес му е втор ден, почна со температура висока а потоа се исипа прво на грбот и стомакот и сега веќе насекаде, најмногу во главата....

dodeka trae temperaturata ke vadi sipanica, kaj nas traese samo tri dena, nikako banjanje nie zgresivme, pa i ostanaa fleki na nodjinjata

so pomin neka e i lesno
mis
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 200
Поени: 10199
Registration date: 2009-02-23

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   22.04.09 17:11

Кога јас фатив сипаница на инфективно ме советуваа често хигена бањање внимателно,Постарите кажуваат бела пудра на секое брунче а на инфективно ни рекоа никако бела пудра туку хиперманган(се купува од аптека,сега бебето го бањам за дезинфекција)Хиперманганот се раствара во многу малку вода да е многу концентриран и така со памук на секое брунче.На тој начин се врши дезинфекција на брунчето и побргу поминува.Да ви кажам искрено чудо направи тој хипрманган и многу бргу помина сипаницата.
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1437
Локација: Skopje,MK
Поени: 11244
Registration date: 2009-03-17

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   22.04.09 18:17

mis напиша:
Кога јас фатив сипаница на инфективно ме советуваа често хигена бањање внимателно,Постарите кажуваат бела пудра на секое брунче а на инфективно ни рекоа никако бела пудра туку хиперманган(се купува од аптека,сега бебето го бањам за дезинфекција)Хиперманганот се раствара во многу малку вода да е многу концентриран и така со памук на секое брунче.На тој начин се врши дезинфекција на брунчето и побргу поминува.Да ви кажам искрено чудо направи тој хипрманган и многу бргу помина сипаницата.

vo sistina mi kazaa deka hipermanganot veke ne se upotrbuva,bil zabranet imalo zamena za nego.ama koj da znae tocno,site razlicno kazuvaat.
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   25.04.09 19:02

Emi напиша:
nafi напиша:

dodeka trae temperaturata ke vadi sipanica, kaj nas traese samo tri dena, nikako banjanje nie zgresivme, pa i ostanaa fleki na nodjinjata

so pomin neka e i lesno

Фала Еми, кај Филип веќе 5-ти ден и не се бањавме до сега, ама денес ќе се избања само со вода,така ни рече докторката дека може само со вода....
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive

Female
Број на мислења: 1823
Расположение: блесаво!
Поени: 11153
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   25.04.09 23:10

Ајде другарке,нека ви поминува,па да пиеме кафе! Баци го Филипче од мене,душа моја најубава!
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   07.05.09 21:23

Луѓеееее на син ми само што му поминаа сипанициве мм се исфрли...јас му се смеам ама работава е сериозна....друго е дете друго е возрасен маж...не рекле џабе полесно е додека си дете...изгоре од температура три дена
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1392
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 12430
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   07.05.09 21:30

Mnogu e tesko za vozarni toa potvrdeno jas kako devojka isfrav pa sto problemi i belezi sega imam.Ke pomine nie golemite poveke trpime bitno maliot e sega dobro Smile
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 555
Расположение: odlicno
Поени: 10508
Registration date: 2009-03-21

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.05.09 0:38

ja sakam da ve prasam, kaj sin mi vo gradinka ima ovci sipanici, e sega jas razbrav tek denes deka vo vtornikot izbile kaj edno devojce, pa se plasam za malovo , i plus sakam na odmor da gi nosam vo juni. Dali znaete smeat li posle sipanicite da se suncaat, kolku vreme traat. Boris uste odi vo gradinka nema poenta da ne go nosam sega imaat zavrsna priredba na prvi juni???????
Ic neznam sto da pravam?????
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.05.09 12:50

Oткако ќе избие сипаницата трае 2-3 недели.Колку што знам после тоа не е проблем сончањето, туку напротив добро е за флеки ако има останато.....но, немора да значи дека и Борис ќе фати сипаници ако има некое дете во градинка....поздрав и ви посакувам да не ги добие за да си одите на одмор како што си планирате
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.05.09 14:28

neka si odi Boris vo gradinka bez gajle, kaj nas sipanicata izbivase samo tri dena, togas mnogu se cesase i kaci malku temperatura, potoa se povlekuvaa pa odprilika za dve nedeli pomina skroz, i mi rekoa deka site flekicki sto ostanale ke isceznat stom se isoncaat
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 555
Расположение: odlicno
Поени: 10508
Registration date: 2009-03-21

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.05.09 15:44

a ova so suncanjevo edni vikaat ne treba drugi pa ako da go suncam znaci nema da bide problem ako odime na more i se sunca?
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   24.05.09 0:59

додека ги има сипаниците сончање не, откако ке пројде да
makino
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 5
Расположение: isplaseno
Поени: 9092
Registration date: 2009-09-10

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   22.09.09 21:03

dali ima nekoj iskustvo so sitnata sipanica(morbilli)?
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 354
Расположение: nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени: 9690
Registration date: 2009-06-29

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.09.09 0:49

Кој фатил ситна сипаница? Па нели се вакцинирани децата на 13 месеци? Јас немам искуство, ама колку што знам избивала со висока температура. Баш ме замисли.
zamislen
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења: 21
Локација: Makedonija
Поени: 9034
Registration date: 2009-09-23

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.09.09 8:10

Здраво на сите.Нов сум овде и сакам да прашам нешто околу ситните сипаници..Големи имам прележано уште ко мал,но малите ги немам прележано,а колку што знам треба да сум вакциниран.Ми се појавија ко брунчиња,јас прво приметив на рацете,бидејќи бев на работа,дома кога се вратив ко си го видов телото страв ме фатиSmile.Мислев дека е некоја алергија иако досега никогаш сум немал алергии од ништо и на ништо не сум алергичен,и бев на лекар,таму "стручната" лекарка ме погледна од едно метро далечина комплетно незаинтересирано,и ми напиша у книшка алергија и ми даде да пијам дексаметазон и лоратадин.Пиев два дена без никаков ефект и пак бев,ми земаа крв но крвната слика ми рекоа е добра само леукоцитите ми биле малку намалени.И сакаа да ми ставаат инекција против алергија но не прифатив одма,туку побарав течна пудра.После едни роднини ми рекоа дека личи на мали(ситни) сипаници.Почнав да барам по интернет за симптоми и уствари најверојатно ги имав симптомите,но јас мислев дека е од ладното време,немав само температура и сеуште немам.Осип имам веќе 4-5 дена,по цело тело најмногу на стомак,препони,пазуви....,на лицето неам,ме чешаат и ме нервираат,а никакви други тегоби немам,ни ме боли нешо ни темп. имам.Сега приметувам дека некои од брунчињата потемнуваат,добиваат некоја си темно кафено-црна боја ,па ме занима дали таква боја добиваат пред да почнат да се да се чистат?И ако може некој совет на што да внимавам бидејќи читав можело да останат белези и слични работи.Однапред Благодарам
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2129
Расположение: ок
Поени: 11364
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.09.09 9:28

Како да знам дали има детево сипаници или алергија некаква, има брунки, онака испакнати и цвенки по малку го чешкаат некогаш, ги има на ногата , на рамето 3 или 4 и гледам денес и под мишка те поделе од под мишката. Нема температура и си јаде нормално.?????/
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2244
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 12414
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   23.09.09 10:09

замислен ситните или малите сипаници секогаш се со висока температура без промашување со Т над 40 ,не верувам да се тоа а не ми личи ни на крупни,бидејќи до сега брунките ќе беа како папули со водичка внатре кои треба да се претворат во крастички подоцна значи брунките имаат водичка ,,внатре,, и кога и последната ваква брунка се претвори во краста тогаш веќе не си заразен ако е тоа кај тебе,ама мене не ми изгледа по описот на осипот кај тебе и плус велиш си ги прележал како мал а тие оставаат траен имунитет,најдобро појди си на дерматолог тие најдобро знаат да препознаат што е!

Сипаници

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next