Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Сипаници

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
vesna velkova
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 509
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12316
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Сипаници   28.08.08 22:14

ме интересира на која возраст се појавуваат сипаниците и како ги пребродувате,кои се симптомите ако ги има?
Вратете се на почетокот Go down
Natasa2000
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 38
Age: 37
Локација: makedonija
Поени: 12192
Registration date: 2008-07-24

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   28.08.08 22:39

sipanicite ne odbiraat vozdrast, jas gi dobiv duri na 17 god, vnuceto moe na 10 meseci koe zaedno so kerka mi si gi smenuvaa cuclinata, pa ema ne prefati.
Najcesto prvo se pojavuvaat vo dolniot predel od stomaceto i potoa se sirat niz teloto, isto proprateno so temperaturicka, ako toa go ima veke mozi da se konsultiras so lekar
Вратете се на почетокот Go down
natali
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 454
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12721
Registration date: 2008-04-21

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   28.08.08 22:57

Да тоа е точно дека сипаниците не одбираат возраст затоа што јас кога имав сипаница-крупна таа не е толку тешка и нема високи температури барем така беше кај мене а по една недела фатија и мајками и брат ми абе лудница сите дома болни.А исто и кај мене прво се појави во долниот предел на стомакот а потоа и низ цело тело а како ме чешаше чудо уште носам белези од таа сипаница а ситната ја немам прележано викаат дека таа е пострашна т.е со висока температура
Вратете се на почетокот Go down
Natasa2000
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 38
Age: 37
Локација: makedonija
Поени: 12192
Registration date: 2008-07-24

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   28.08.08 23:05

ne mu pridavaj tolku vaznost, vakcinirani sme i nema golem intenzitet veke nisto, a i tolku jaki lekarstva-hemii ima sega taka da nas lugeto ne otruja-pa i na virusite, bakteriite i sl..ke mu najdat care.

dobro e da se prelazat na pomala vozdrast, posebno za zenskite deca, za da se izbegni moznosta da se dobijat sipanici vo tekot na bremenosta...drugo ke pomini za nekolku dena... Smile
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12692
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.09.08 8:05

Минатата година во јуни ќерка ми доби сипаници Варичела, имаше една недела температура и незнаеја од што и е се испитавме но немаше ни брункички ништо, кога и помина температурата се нафрла насекаде а посебно на лицето,во главата, на препоните под пазуви на мешето и ја мачкав со белата течност што ми ја препише докторката и и помина за две недели. Интересно беше тоа што таа фати на крајот кога сите деца во градинката прележаа а и баш се погоди јуни месец топло време но и остана белегче помеѓу веѓите над носето
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   28.11.08 9:59

сеуште не сме ја примиле вакцината за морбили а веќе се појави ситната сипаница, леле ужасно ми е, ептен ми е страв
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:13фативме и сипаници, мислам, сега на лекар ќе одиме
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14011
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:20

Леле сега видов, ајде Емче со лесно ги поминете
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:23

уште ова ни фалеше покрај се, фала мама Ане
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14011
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:28

Без нервози Еми, сите овие болести се дел од нивното детство. Ние само се нервираме и мислам дека повеќе од нив ги доживуваме работите. Така растат малите прасенца. Ќе и поминат како на прасенце Smile
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12188
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:29

Оф леле.Еми! Ај нека прележи и тоа,душичка!
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 365
Age: 29
Локација: veles
Расположение: odlicno
Поени: 11665
Registration date: 2008-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 22:41

ne e strasno podobro sega otkolku letno vreme
ke pomine kako na zajce odma
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 23:26

polni se so voda bruncinjata, se ceska, jaoooo
grevce sve ja zakaci naednas
a dal znaete kolku trae inkubacija, sega e zarazna neli??
i osven tecna pudra sto drugo treba da pravam ili nisto?
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12188
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 23:48

Мислам дека треба на бела постела да лежи,ако сум грешка ,нека кажат поискусните,мајките мислам!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   02.12.08 23:56

toa go znam za sitnata sipanica za ovaa neznam
mislam deka ja fativme kaj baba vekija, posto i stavase ovco runo a ovaa sipanica narodski se vika Ovca??
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12738
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:10

of lele srce Emi ima li vo kosata?Inkubacijata trae 2 nedeli.toa e periodot pred da izleze osipot.Togas e najzarazna kako i vo prvata nedela otkako ke izleze osipot.Se javuvaat vo naleti.Znaci ke se javat traat 1-2 dena tie zgasnuvaat a potoa se javuvaat novi.Moze da se javat i na sluznicite znaci vo ustata i na grloto,vo noseto ,vo vagina...samo tecna pudra sloj vrz sloj sto pomalku da se cesa i premivanja so mlaka voda na kozata mislam deka mozi i so rastvor od hiper mangan ama pak prasaj si .Osipot trae 2 nedeli
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:36

значи она веќе две недели е заразна и плус ееве и оваа така?
фала, значи можно е и децава со неа во контакт што биле да префатиле
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12410
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:38

Nemora da znaci deka e od kaj baba Emi srce malo malo so lesno da si pominete jas pred 2 godini go pominav ova so dvte oddednas ke se mrdnev skroz
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14011
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:41

И поубаво дека е помалечка и плус на зимо, ајде само со лесно и се ќе биде, само ќе треба да внимаваш да не се чеша срцка мала, а тоа најтешко се контролира
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:41

da i jas znam deka otkako ke izlezat veke ne e tolku zarazna e ali ne tolku kako prethodno vo period na inkubacija,mozebi gresam neznam ,ne ja ostavaj da se ceska,iako ja cesa ke izdrzi za da ne ostanat belezi.mackanje so pudra.of srce malo,ajde pobrzo da prebrodite i ova.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12893
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:42

lele emi , snasceto nase ima sipanici. neka gi pomine so lesno. pazi se i ti, mozes da dobie ako ne si gi prelezala. samo bela postela i pudra. nekade procitav deka nekoj spomna i seker ama ne znam zosto. jas vcera go poveruvav marko da ne ima, cela ulica kaj nas decata imaat. ako fati ke gi zdruzime zedno vo inkubacija.backi za milenceto i sto polesno da gi prebrodi sipanicite baknez :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12410
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 0:44

Najzarazna e prvite 3-4 dena dodeka gi isfrli site .Posle toa ne e zarazna
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14065
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 1:45

emi cuvaja vo potopla prostorija oblecena vo belo i na bela postela pamucno da bide banjanje ne za pobrzo da gi isfrli a moze i ne e sipanica moze e samo od volnata nafrlana aj na lekar ke ti kazat sto e samo pobrgu da vi pomine
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 2:13

ne e od volnata posto ima i vo usi, i na dudneto, i vo gazeto, se cesa....mora vo belo??? sve mi e sareno
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14065
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Сипаници   03.12.08 2:18

emi nekoja potkosula pizamcinja bevte li na lekar
Вратете се на почетокот Go down
 

Сипаници

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -