Родители и деца

Зелен чај во текот на бременоста???

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by david_09 on 29.08.08 10:23

zdravo na site
molam nekoj da mi kaze dali vo tekot na bremenosta e dobro da se pie zelen caj.
blagodaram
avatar
david_09
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 37
Локација : stip
Поени : 18843
Registration date : 2008-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by obicna on 29.08.08 19:31

Najubavo kako sto znam e crven caj, toj nemal coffein.

Se prodava pod imeto Roobios sto znaci crven caj. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by magi on 01.09.08 23:39

Jas kako sto imam procitano vo vesnik ne e dobro zelen caj da se pie vo tek na bremenost.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19043
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by biljanag on 19.09.08 13:29

зелениот чај во комбинација со комбуха се пие најчесто
инаку тој го намалува притисокот што значи ке се исфрлаат течности од организмот а познато е дека трудниците треба да пијат повеке течности
по некоја логика од ова не е за трудници
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by obicna on 19.09.08 16:50

Za da se isfrli tecnosta od organizmot imas drugi tecnosti sto se bez coffein kako primer borovnica i bruslica. Zeleniot caj ne se preporacuva tuka barem od sto ima coffein.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by sonjamfk on 23.09.08 14:12

podobro da ne se pie. barem jas ne bi piela.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19688
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by obicna on 23.09.08 14:16

Ova go kazuvat radi mislam sto ima coffein, a dali i zavisi od nesto drugo neznam. Pa i kafe ima coffein i ne bilo tolku loso toa, zato neznam dali smeta po nekoja casa. Najubavo e crveniot rooibos caj, ima polno antioxidanti i bez coffein e.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by iskra on 23.09.08 15:20

Состојките на зелениот чај може да интерферираат со метаболизмот на фолната киселина и фолатите-која е многу важна во бременоста. А секако и заради кофеинот. Но, како што читав, употребата на зелен чај не се забранува скроз, туку треба да се ограничи.
avatar
iskra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18713
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by baby24 on 28.09.08 1:34

Jas iskreno vrska neam deka ne smee da se pie zelen caj.Jas se ubiv od pienje uvin caj pola od bremenosta a posle ovde na forumot doznav deka ne bil dobar za bremeni zeni.Ama mislam deka cajot ne e steten ako ne se preteruva ili ako ne e onoj za slabeenje.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19243
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by sonjamfk on 29.09.08 9:26

uviniot caj duri i go preporacuvat kaj bremenite , pogotovo za otocite. prv pat slusam deka bil steten. valjd as emisli da ne se preteruva.se sto se preteruva e stetno.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19688
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by bubale23 on 10.10.08 21:52

tekvi teski caevi, kako zelen, crn i indiski, a voedno i kafe se strogo zabraneti i stetni
avatar
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 32
Локација : Home
Поени : 18805
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Sandra on 11.10.08 10:50

Со сите чаеви во бременста треба да се биде претпазлив. Најбезазлени се нането и камилицата, само и при тоа треба да се води сметка за количината која што се внесува.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19411
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by avanturistka on 11.10.08 11:09

jas ne piev zelen caj vo tekot na mojata bremenost,nekogas piev od kamilica i toa mala kolicina.neznam mislam deka dokolku ima potreba sto ke ti kaze ginekologot da pies a ne da zemame na svoja raka.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Girl***** on 14.10.08 18:29

Јас имам прашање дали некој има поим каде во македонија да купам црвен чај .Свртев пола аптеки во градов и во билна бев и сите раменици дигаат го барав дури и под оригинално име Рообиос али никој нечул воопшто за такво нешто
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by betavitevit on 14.10.08 20:11

Girl***** напиша:Јас имам прашање дали некој има поим каде во македонија да купам црвен чај .Свртев пола аптеки во градов и во билна бев и сите раменици дигаат го барав дури и под оригинално име Рообиос али никој нечул воопшто за такво нешто
Црвен чај или ројбус има во Веро-Тафталиџе,пакуван е во филтер кеси,кутијата е коцкаста,мислам дека е увозен.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19224
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by zoc on 28.10.08 22:16

јас мислам дека зелениот чај е супер за пиење во бременоста затоа што прочистува од отрови во организмот
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 18516
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Diana on 08.04.09 19:26

А зошто би бил штетен зелениот чај сепак тој е чај??Ако гледаме на ситници не треба ништо да јадеме и пиеме во бременоста,а порано нашите прабаби????Со што се хранеле??Со тоа што ке најдат и биле нај нај нај здрави а ние се оптеретуваме со глупости.

Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 18493
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by nnatasa on 24.04.09 9:25

Nikako da razberam zosto zeleniot caj e dobar...? ima i za detox i za procistuvanje i za sve sto ke ti tekne domasni caevi... ova so zeleniov sega ima i bel?! nekako preisforsirano mi izgleda... bilnata apteka vo skopje e mnogu dobro opremena i ako ne znaes sto mesavina caj ti treba za odredena rabota ke prasas tamo ike ti preporacaat...
Za upotreba na caevi i drugi vidovi napitoci, mislam treba da se bida vnimatelen, lekovite se isto taka napraveni od bilki i zatoa sepak vnimatelno.
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19333
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Zvezdicka on 12.08.09 12:21

Jas sum golem ljubitel na caevi (kafe ne sakam bas) i tesko mi paga sega ne pijam caevi.
Za zeleniot crniot i slicnite blendovi znam deka ne se preporacuvat vo bremenosta bidejki sodrzat materija slicna na kofeinot.

E sega, ako gi isklucime crnite i zelenite caevi, koi caevi mozat i smeat da se pijat vo bremenosta?
Kolku sto svativ Roubosot e preporacliv no i toj doaga vo odromen broj varijanti...koj da se odbere?
Sto drugo ste slusnale da e preporaclivo?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by obicna on 12.08.09 12:29

Zeleniot caj isto moze da se pie, samo pazi na caevi sto sodrzat tanini, potesko teloto go prifajka zelezoto u hranata i vitaminite. Barem tuka taka vikat.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Zvezdicka on 12.08.09 12:36

mime pa taniniot e ist kako kofeinot.. znaci ako se drzam do herbalni caevi .. ok sum?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by lela on 12.08.09 12:43

cajevi u trudnoci
da li se smije piti indijski caj u trudnoci?koji cajevi se smiju piti u trudnoci uopce?da li neki mogu izazvati pobacaj?hvala unaprijed
ODGOVOR
mi ne preporucujemo cajeve u trudnoci
osim bezazlenih kao kamilica i sl

ova e izvadok od herboteka
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Zvezdicka on 12.08.09 12:57

Lela pa na takvi i mislev. Jas najcesto pijam do nane poretko od kamilica (epten mi e kao za bolni toj caj Smile )
Ama mi se sviga i rooibos zacinet so jagoda ili nekoe drugo ovosje. Sega kako moram da pazam na sekerot, cajot mi e edina uzivancija Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by obicna on 12.08.09 13:15

Zvezdicka taninite i kofein da se izbegnuva. Moze i tie caevi da se pijat no ne odma pred ili posle jadenje. Isto taka najvejke 2-3 casi na den. Najubavo herbalnite caevi. Ako rooibos se pie moze da bide umesano i crn caj u nego, kako tuka ima rooibos so vanila ama vanila e crn caj, procitaj na pakovkite pred da gi kupuvas.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20774
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Zvezdicka on 12.08.09 13:29

Denes se pustam u potraga po novi i "safe" vkusovi za mene i moeto grasace Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Зелен чај во текот на бременоста???

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот