Родители и деца

Бебешка столица - прашања и дилеми

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 01.10.08 23:11

еве денес пак зелено, а и ми се исипа многу, и напред и кај газето, а ја мијам после секоја столица, се мислам утре да ја однесам на лекар пак....ехххх оваа зима некој малер не тера се по лекари сме.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 02.10.08 13:40

Епа Еми не е лошо да појдеш на лекар.Иако мислам дека не е ништо страшно,ама сепак провери си. А тоа што ти се исфрлала, да не почна да употребуваш друг памперс или крема. Да не е некоја таква реакција?Поздрав!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by biljanag on 02.10.08 15:05

исфрлувањето да не е од премногу лекови или некој нов? како алерггија да не е?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 02.10.08 15:20

незнам, денес малку се повлекло, мислев денес да отидам на лекар ама кога станавме видов дека малку се повлекло, ништо не сум мењала, користиме јекодерм и памперсот е ист, ама се мислам да не е реаксција од сирупчето Сумамед, па преку мокрача го исфрла и се појави осипот??
Кога почна со сирупот тогаш се исфрли, ама само тамо доле.
има како две мали пликчиња на рипчето и ситни брунчиња на газето, ја мијам со камилица,
а кака зелено темно накај кафено, ако и дененс не се промени ситуацијата утре ќе ја однесам на лекар
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by biljanag on 02.10.08 15:25

дај боже да се повлече и да не е од лековите
сумамедот го завршува нели?
може ли со нешто да се исчисти организмот нешто како некој чај или сл прашај многу лекови има испиено душиче
полно гушки за најубавото кукле
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 02.10.08 15:26

И пракаме гушки на Миленче и ајде поскоро да ни се оправи!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 02.10.08 15:29

фала, Да биле, денес го испи последното лажиче, ако е од тоа ќе и пројде веќе утре....ќе ви пишам што е и како е утре
а незнам што би можела да и дадам таа сок пие по две шишиња, чај послабо, е вода скоро ич неколку голтки
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Kinky on 02.10.08 15:31

I jas pomisliv da ne e reakcija na Sumamedot.
Sto pisuva za nus pojavi na nego?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by vesna velkova on 02.10.08 15:52

нина вчера се искака нешто како лигаво како слузава столица а бојата беше како што треба да биде златно жолта.На што алудира таква столица што може да биде тоа?
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Ilince on 02.10.08 16:01

Emi mozebi e od sumamedot no toj deluva uste sedum dena po ispivanjeto znaci so prolongirano dejstvo.I mene nekogas mi javuva od Amoksiklav.
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19518
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 02.10.08 16:31

илинче и на вас ви се пјавува зелена столица од амоксиклав??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 02.10.08 22:03

Kinky напиша:I jas pomisliv da ne e reakcija na Sumamedot.
Sto pisuva za nus pojavi na nego?

Несакани дејства: на сумамед
Азитромицинот ретко предизвикува транзиторни и благи несакани дејства.
Може да се јават гастроинтестинални нарушувања (наузеа, повраќање, дијареа,
флатуленција и болка во мевот) како и раш. Можен е реверзибилен пораст
на хепаталните ензими, билирубинот и бројот на еозинофилите. Ако се изменат,
овие вредности се враќаат во нормала две до три недели по прекинот на
терапијата. Ретки но потенцијално сериозни нус-ефекти се: ангиоедемот
и холестатската жолтица. Во случај на какви било несакани дејства, ве
молиме да се обратите на вашиот лекар или фармацевт.

Сега бев кај една комшика мед.сестра е на вакцинација работи и ми рече дека столицата е зелена-значи сепак претпоставува не е 100% сигурна-поради тоа што испила премногу лекарства и на тој начин организмот се чисти, исипана е бидејќи преку мокрача го лачи ОТРОВОТ т.е сирупот кој го пиеше, па од тоа е таа реакција.
Neutral
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Juni08_Andrea on 02.10.08 22:39

Emi mozi da e e od toa.Andrea koga primi vakcini ,prviot izmet i bese na zeleno, inaku sekogas ima na zlatno zolta boja.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20174
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 03.10.08 22:29

денес нема, еднаш какаше нормално кафено
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by sonja colakova on 03.10.08 22:38

A dali e isfrlena uste? Jas obicno im stavam pudra NIVEA dodeka primaat lekarstva zatoa sto mnogu se isfrlaat iako ne koristime peleni. Niveata mnogu pomaga.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18758
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 03.10.08 22:39

фала соња, ама мене баш денес на тоа ми текна и земавме пудра Бекутан, смирено е не толку вжарено, се надевам ќе исчезне утре
уште еднаш фала
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by sonja colakova on 03.10.08 22:42

Iskreno ne bi ti go preporacala bekutanot, mnogu e jak. Jas izbegnuvam da go koristam i masloto za masiranje od taa pricina.
za sapunite i da ne zboruvam.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18758
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Viktorija78 on 03.10.08 22:50

Emi, dobro e sto bojata se vrati ,sigurno od sirupceto bilo. Za crvenilo jas stavam Peru balsam, mnogu pomaga. Treba da probas.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18710
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 03.10.08 22:54

што е тоа перу балсам?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Viktorija78 on 03.10.08 23:09

''Detska vitaminska mast so Peru balsam'', taka se vika, ja ima vo site apteki, ima temno kafena boja. Eve bas sega ja gledam , na Galafarm sum zela sega, ja ima i na Fitofarm. Mnogu pomaga.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18710
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Kinky on 04.10.08 8:53

Viktorija78 напиша:''Detska vitaminska mast so Peru balsam'', taka se vika, ja ima vo site apteki, ima temno kafena boja. Eve bas sega ja gledam , na Galafarm sum zela sega, ja ima i na Fitofarm. Mnogu pomaga.
I nie ja koristime, crveniloto mu se povlekuva veke po prvoto mackanje.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 04.10.08 11:22

веднаш ќе ја набавам, ама која е подобра Галафарм или фитофарм?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Viktorija78 on 04.10.08 21:35

Emi, zema li mast? Isti se dvete, nema razlika, mislam sostavot e ist!
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18710
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 04.10.08 22:19

здравје утре, денес сами бевме нема кој да ја чува, а немам аптека во близина, утре сабајле...малку и е смирени црвенилото, ама ќе ја набавам таа крема
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 13.10.08 14:26

Моево нема многу врска со зелениот измет, ама има врска со изметот. Сега кога му ја менував пелената на малиот, какушката му беше целата лигава. Со слуз низ неа. Се јавив на докторката и таа ми рече да и ја однесеме пелената за да види. И ја пратив пелената и и се јавив. Рече и наредниот измет ако му биде така лигав да му дадам линекс капсули, двапати дневно по половинка.

Имате ли и вие искуства со лигав измет и што преземавте?
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот