Родители и деца

Бебешка столица - прашања и дилеми

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by georgina on 29.08.08 10:06

Моето синче постојано зеленкасто ми кака. Ми рекоа дека е гладно му давам повеќе да јаде (го хранам со НАН не го дојам) ама тоа си знае колку си сака и не сака повеќе отколку што му треба. Не плаче, си спие, нормално напредвуа ( не многу) има 6,5 кг и сега не знам зошто е зелениот измет. Може ли да има некоја друга причина.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Ilince on 29.08.08 10:27

Od medicinska gledna tocka sekoe zelenkasto kakanje znacat gladni stolici.Nekogas i kaj mene se slucuvase ako epodnastinat ili ako ima nekoj creven virus so prolivce a toksinite na virusot se izlacuvaat vo zelenkasta boja.Ako e precesto najdobro poseti go pedijatarot.P.S.Moze da se javi i ako poretko kaka pa se natalozuva izmetot.Ako poretko kaka daj mu nekolku lajcinja sok od rendano jabolko pa potoa iscedeno.Pozdrav
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19268
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Kinky on 29.08.08 16:49

Ne sekogas zelenoto znaci deka bebeto e gladno.
Mozebi ima grcevi, i tie znaat da ja "obojat" stolicata.
Gledam deka bebusot ima veke nad 4 meseci, no mozebi sepak go boli malku stomaceto, bez razlika sto ne place. Nekoi bebinja se pojaki od drugite, pa ne placat koga imaat grcevi.
Voopsto li ne go dois? I smeam li da prasam zasto?

NAN-ot e extra, ne bi trebalo da pravi problem. Sepak, sekoe dete razlicno reagira, neli:). Ako se plasis, konsultiraj se so vasiot pedijatar, mozebi ke ti sovetuva da go promenite proizvoditelot.

A nesto drugo mi tekna sega... kolku vreme kaka zeleno? Da ne e nastinat?

Bubce za vas, da pomine brzo!
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by georgina on 29.08.08 21:53

Го доев до пред еден месец, а истовремено и го прихранував еднаш само навечер.и еднаш преку ден. АМа, првите два месеци не напредна ни по 200 гр. па ми рекоа да му давам повеќе од Нан - от. На крајот на третиот месец утврдив дека јас и воопшто немам млеко и така престанав да го дојам.

avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 20.09.08 15:50

Е да живееш кај што живеам јас ке ти речат дека треба да го носиш бебушот на баење од ’дна’! hihi Не ме прашувај што е тоа,оти и јас не знам. Ама не му се секирај. Што и да е ке помине.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by georgina on 22.09.08 11:57

mama напиша:Е да живееш кај што живеам јас ке ти речат дека треба да го носиш бебушот на баење од ’дна’! hihi Не ме прашувај што е тоа,оти и јас не знам. Ама не му се секирај. Што и да е ке помине.
Е, баш ме изнасмеа. . За вакво баење немам слушнато, Кај нас одат му баат од дробни. Може е истото. :geek:
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 22.09.08 12:00

не се секирај ич, штом супер напредува можеби е малку настинат
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emilija on 22.09.08 12:01

Се разликуваат зелените столици што се предизвикани од глад од оние од настинка или ладно. Гладните столици се жолти и имаат низ нив како зелени жички, а другите се целосно зелени.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Svetlana on 22.09.08 12:02

Зелена столица може да се појави ако му е преладено стомачето, стопли го со топла пелена, ке помогне.
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18630
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by biljanag on 22.09.08 12:11

мислам дека со 5 месеци можеш веке да почнеш да го прихрануваш со кашички ии сокче консултирај се со матичниот педијатар ама може да почнеш морков после неколку дена јаболко ако добро го прифати ке видиш ке си бара само повеке или пробај млекце да правиш 30мл повеке дали ке ги исцицува или не
поздравче
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by rich_bitch1 on 29.09.08 19:49

и мојот бебучко кака зелено,тоа нормално е?инаку 1 дневно и јас му давам нан1 зашто уште ми е слабо млекото.да не му го имам поради тоа пореметено мешето?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 29.09.08 19:53

Јас како што знам тоа значи дека бебето е гладно. Давај му да цица секогаш кога ке посака. Ако сака на пола саат, давај му. И ке видиш дека и столицата ке му се смени.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 29.09.08 21:20

Милена денес кака 4 пати, а столицата е зелена!!!!
Сабајле два пати се искака темно зелено, потоа еднаш после ручек исто зелено ама малку посветло, и сега пред спење пак ама сега не беше скроз зелена туку имаше и кафеаво.

Ме интересира дали е тоа од шлаемчето???


rich_bitch1 напиша:инаку 1 дневно и јас му давам нан1 зашто уште ми е
слабо млекото.да не му го имам поради тоа пореметено мешето?
дали му го даваш нанот по препорака од педијатар или на своја рака??
Давај му почесто да цица, не го дохранувај ако не ти рекле, почекај да видиш како ќе напредува па после :big hug:
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by georgina on 29.09.08 22:20

Не верувам НАн -от да му го пореметил мешето. Може да е гладно бебето. ама за да бидеш сигурна оди да ти го измерат и ќе ти кажат дали напреднува или не. Моето првите два месеци напреднуваше само по 200 гр. Ние се родивме 4330 гр, а во третиот месец немаве ни 5 кг. Ептен слабо напредуваше и докторката ми рече дека морам да го хранам, ќе се разболи ако биде уште гладно.
Ако ти напредува добро, ќе видиш кога ќе го мерат тогаш мешето уште му се навикнува ќе му помине.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by vecki on 30.09.08 0:38

emi milena kaka zeleno od lekovite a slajmot vo izmet se poznava pretezno e ligav ko partali a za irena neka mu dava poveke da cica taka se stvara poveke mleko so vestacko da ne go odbie
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Kinky on 30.09.08 10:10

Potpis za postot na Emi, ne mu davaj NAN na svoja raka!

Kakaskata e zelena i ako bebeto ima grcevi, ne zaboravaj na toa.
Mozebi ne e placlivo i razdrazlivo bebe, a sepak da ima vo odredena mera grcevi, koi hrabro gi podnesuva.

i uste nesto, mesanjeto na adaptirano i majcino mleko moze isto taka da gi pottikne grcevite. Adaptiranoto mleko se vari potesko i podolgo od maminoto, i vo stomaceto na bebeto nastanuva kasha.

Neka cica sto pocesto, na pola saat ako treba, i ke ti se vrati mlekceto, bidi sigurna!

Ne postoi loso ili slabo mamino mleko. Mamioto mleko e bioloski aktivna supstanca, koja po sostav idealno odgovara na momentalnite potrebi na bebeto. Samo hrabro Rich!

A mislam deka ti imas dovolno mleko, samo od strav deka nemas, mu davas na bebceto adaptirano.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 30.09.08 13:27

не те исцицува доволно, сеуште незнае како и затоа почесто бара да цица, тој проблем го имав и ја, ама се снајдовме.
А млеко или имаш или немаш, и ја се лажев самата слабо ми било, ама одлично напредуваше, само беше лакома и постојано сакаше да цица.

Не и давај Нан немаш потреба уште е мало
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Viktorija78 on 30.09.08 17:33

Eve boi na izmet


http://www.childliverdisease.org/uploaded/File/CLDF%20Stool%20Chart%20Bookmark.pdf
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18460
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 30.09.08 20:45

denes ne kakase zeleno, neznam zasto taka se sluci samo vcera??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Kinky on 01.10.08 6:38

Emi напиша:denes ne kakase zeleno, neznam zasto taka se sluci samo vcera??
Mozebi isfrlala slajm.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by biljanag on 01.10.08 11:08

може да и е однекоја храна
не е страшно штом кратко трае

иренче не се плаши и не и давај нан што повеке цица повеке млеко ке ти доаѓа
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 01.10.08 16:32

денес е кафено зеленкасто кашасто незнам што е ова, и одкако дојдовме од болница кака 2-4 пати дневно, а тоа порано не се случуваше......
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by rich_bitch1 on 01.10.08 16:55

и на емили и се поправи столицата.денеска има златно-жолта боја
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Emi on 01.10.08 17:07

е таква треба да биде!!!!!!
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by mama on 01.10.08 17:17

Еми сигурно ке и се смени и на Миленче. Најверојатно и е од тоа што е неарна.Не се секирај. Ајде побрзо да оздрави!!!!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бебешка столица - прашања и дилеми

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот